Geri Dön
EmlakEvde yüzme havuzuna sahip olmak ya da olmamak

Evde yüzme havuzuna sahip olmak ya da olmamak

Yaz denince akla gelen ilk şeylerden biri kendini sulara bırakmak… Kim sıcak bir yaz gününde yüzmek istemez ki? Ve bunun için evde kendi yüzme havuzunuza sahip olmaktan daha iyi ne olabilir? Ancak bütçeniz olsa bile her şey toz pembe değil, kendi yüzme havuzunuza sahip olmanın dezavantajları da var. Pandemi nedeniyle daha izole bir çözüm arıyor ve evinize havuz yaptırmayı düşünüyorsanız, işe koyulmadan önce her açıdan değerlendirmenizi öneririz.

Evde yüzme havuzuna sahip olmak ya da olmamak

Çoğu kişinin yüzme havuzlu ev hayali vardır. Eğer sizin bu hayale kavuşma imkanınız varsa, işte “evet” demenizi sağlayacak avantajları

Evde sıcak günlerde sıkılmaya son

Sıcak bir günde havuzda vakit geçirmek için evinizden ayrılmanıza gerek kalmaz. Yüzme havuzlu bir yere girmek için seyahatten, eşya taşımaktan, tıbbi muayenelerden ve sonsuz kuyruklardan kurtulursunuz.  Sadece evin bahçesine adım atmak yeterli olur. Havuz, gece-gündüz her saat size açıktır. İstediğiniz an tekrar tekrar yüzebilir, ya da sadece suya girip serinleyebilirsiniz. Hele, yıldızlı bir gecede uykudan önce yüzmek muhteşem olmaz mı, ya da uzun bir iş gününden sonra?

Mahremiyetin tadını çıkarabilirsiniz

Havuz alanını, yabancılarla bunu yapmak zorunda kalmadan sadece yanında kendinizi rahat hissettiğiniz kişilerle paylaşın. Bu arada, halka açık yüzme havuzlarından kapacağınız hastalıklara yakalanma riskiniz de daha düşük olacaktır.

Eviniz buluşma noktası olur

Yüzme havuzlu bir ev, doğum günlerini kutlamak için ya da bağları güçlendirmek için bir buluşma noktası olacaktır. Arkadaşlarınız ve ailenizi bir araya getirip hoş vakit geçirebilirsiniz. Havuz partileri yapabilir, eğlenceyi evinize taşıyabilirsiniz.

Kendi yüzme havuzunuz olduğu için, istediğiniz aksesuarları ve oyunları da dahil edebilirsiniz. Yüzme havuzları için trambolinler veya kaydıraklar, voleybol oynamak için bir ağ veya sadece toplarla veya istediğiniz şişme oyuncaklarla eğlenceyi arttırabilirsiniz.

Düzenli spor yaparak sağlıklı kalabilirsiniz

En iyi sporlardan bir tanesi yüzmedir. Tüm kasları harekete geçiren, vücudu geliştiren, esneklik kazandıran yüzme sporu herkese iyi gelir. Havuzunuzda günlük yüzme rutini oluşturabilir veya su jimnastiği gibi sporlar yapabilirsiniz. Bu noktada yüzme havuzu, sağlıklı yaşam için bir yatırım olarak görülebilir. Havuzunuz sayesinde sadece sıcağa değil, strese de veda edebilirsiniz. Yüzme sporu harika bir rahatlama kaynağıdır.

Evinizin değeri artar

Bahçede yüzme havuzunun olması eve değer katar. Sadece yaşam kalitesine katkı sağlayan bir değer değil, aynı zamanda mülkünüzün yatırım değerini de artıran bir unsurdur.

Evde yüzme havuzunun ne gibi sakıncaları olabilir?

Yüzme havuzuna sahip olmaya karar verdiğiniz zaman bu bir gecede bahçenizde sihirli bir şekilde görünecek anlamına gelmiyor. Önce bir yüzme havuzu kurmak için uygun alana sahip olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir.

Maliyet hesabını doğru yaptınız mı?

Havuzların, yalnızca kurulum maliyetleri değil, aynı zamanda bakımlarının gerektirdiği maliyetleri de vardır. Havuz temizliği için kimyasallara ihtiyaç vardır ve sadece yazın kullanılmalarına rağmen bakımları kışın da yapılmalıdır.

Yüzme havuzları, filtre kullanımı, pH kontrolü gibi işlemleri kapsayan belirli bir özen gerektirir. Sadece suyun kendisi değil, havuzun duvarlarını ve çevresini de temizlemek gerekmektedir. Suyun da klor ile arıtılması ve temiz olması gerekir.

Güvenlik tedbirleri yeterli gelecek mi?

Dikkate alınması gereken bir başka husus da güvenliktir. Küçük çocuklarınız varsa, havuz yaptırmaya karar vermeden v önce gerekli güvenlik önlemlerini (havuz etrafını çitle kaplamak gibi) almanız gerekecektir. Evde evcil hayvanınız varsa da dikkatli olmalısınız. Ancak bunların da yeterli olacağını düşünmüyorsanız, çocuklarınızın iyice yüzmeyi öğrenmelerini beklemeyi de seçebilirsiniz.

Bir yüzme havuzuna sahip olmak sizi otomatik olarak akrabalar ve arkadaşlar için bir mıknatısa dönüştürür, bunu isteyip istemediğinizi iyi düşünün. Her tatil gününü onlarla geçirmek isteyen sosyal bir kişi misiniz, yoksa arada yalnız kalmayı sevenlerden misiniz?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler