Güncel Herkesin ilgi odağı yüzen evler hakkında her şey…

Herkesin ilgi odağı yüzen evler hakkında her şey…

26.03.2021 - 10:09 | Son Güncellenme:

Bazıları denizi gerçekten çok sever. O kadar ki, evleriyle denize açılmak isterler. Evet, yanlış duymadınız. Yüzen evlerden söz ediyoruz. Şehir hayatından bunaldıysanız, farklı bir yaşam arıyorsanız ancak sabit bir yerde kalamayacak gibiyseniz yüzen evleri değerlendirebilirsiniz. Yüzen evler nasıl inşa edilir? Dayanıklı mıdır? İşte yüzen evler hakkında her şey…

Herkesin ilgi odağı yüzen evler hakkında her şey…

Yüzen ev nedir? Sorusunun en yalın cevabı şudur: “Bir ev su üzerinde yüzebiliyorsa, ona yüzen ev denir”. Yüzen evler, normal ev gibi görünüyor ancak temeli karaya oturtulmak yerine suyun üzerinde yüzebilecek şekilde tasarlanıyor. Özellikle Maldivler, Hollanda, İngiltere, ABD ve Filipinler yüzen evlerin yoğun olarak bulunduğu ülkeler. Bazı yüzen evlerde yaz-kış yaşanabildiği gibi, bazıları sadece yaz döneminde turistik amaçlı kullanılıyor.

Haberin Devamı

Herkesin ilgi odağı yüzen evler hakkında her şey…

Özgür bir yaşam isteyenler, çevreciler ve farklı bir deneyim yaşamak isteyenler yüzen evlere rağbet ediyorlar. Yüzen evler, betonarme yapılardan daha uygun fiyatlı… Güneş enerjisi ile elektrik üreten, inşa edildikten sonra demirlenen yapılarıyla dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle, sel, su taşkını vb. doğa olaylarının sık yaşandığı Kamboçya, Filipinler, Yeni Zelanda ve Bangladeş’te ve kasırgalara maruz kalan ABD’de kıyılarda beton yapılaşmaya karşı bir seçenek olarak ortaya çıkıyor. 

Bazı yüzen evler ise balıkçılık ve turizm amaçlı kullanılıyor.

Herkesin ilgi odağı yüzen evler hakkında her şey…

Dünyada yüzen evler

Maldivlerde, araziler yetersiz olduğu için yüzen evler tercih ediliyor.

Zimbabve’deki Kariba Baraj Gölü’nde, Hindistan’da Dal Gölü’nde, Avrupa’da Hamburg limanında ve tabii Hollanda’da, İngiltere’nin kanallarında, Avustralya’da Murray Nehri’nde çok sayıda yüzen ev bulunuyor.

Haberin Devamı

Eskiden İstanbul’da da yüzen evler olduğunu biliyor muydunuz?

İstanbul’un eşsiz boğazının sularında eskiden yüzen evler varmış. Kimisi yazlık, kimisi ise sürekli yaşamak için inşa edilmiş. Özellikle 1970’li yıllarda, Mimar Melih Koray tarafından Kadıköy açıklarında inşa edilen ev hafızalara kazınmış.

Herkesin ilgi odağı yüzen evler hakkında her şey…