Geri Dön
GüncelGüneşi Gördüm Filmi Nerede Çekildi?

Güneşi Gördüm Filmi Nerede Çekildi?

Güneşi Gördüm Filmi Nerede Çekildi?

Bir dönem Türkçe müziğin en kaliteli isimleri arasında kendini kanıtlamış olan Mahsun Kırmızıgül, müziği bıraktıktan sonra atıldığı sinema sektöründe beklentinin çok üzerine çıkarak inanılmaz bir başarıya imza attı. Müziği bıraktıktan sonra yönetmenlik koltuğuna oturan Mahsun Kırmızıgül, bu kararı ile başlarda çok eleştirilmişti. Fakat yönetmenlik yaptığı ilk film olan Beyaz Melek ile büyük bir başarı yakalayan Kırmızıgül, tüm dikkatleri üzerine topladı. Beyaz Melek filminden kazandığı tüm parayı ikinci filmi olan Güneşi Gördüm'e yatıran Mahsun Kırmızıgül, Türk sinemasına uluslararası bir yapım kazandırarak kendisini sinema sektöründe de kanıtlamış oldu.

Güneşi Gördüm filminin konusu nedir?

Güneşi Gördüm Filmi Nerede Çekildi

Güneşi Gördüm filmi, gerçek hayatta yaşanmış olabileceği ile ilgili pek çok tartışmaya yol açmıştır. Bunun sebebi ise filmin konusunun son yıllarda ülkemizde yaşanan olaylarla ilgili olması. Ülkemizde ardı arkası kesilmeyen terör olaylarının mahvettiği hayatları ve yuvalarını bırakıp gitmek zorunda kalan ailelerin dramını konu edinen film, büyük bir başarı yakaladı.Mahsun Kırmızıgül'ün yazıp yönettiği filmde doğudaki bir sınır köyünün çaresizliği gözler önüne seriliyor. Bölgedeki olayların ardından askerin köyü boşaltma kararı, kalabalık bir aileyi parçalamıştır. Davut ailesinin bir kısmı İstanbul'da yaşamaya çalışırken diğer kısmı umudu Norveç'te aramaktadır. Yuvalarından ayrılmak zorunda kalan, hiç bilmedikleri yerlere göç eden ve bu yolda ağır bedeller ödeyen büyük bir ailenin dramı, Güneşi Gördüm filmi ile beyaz perdeye yansımaktadır.

Güneşi Gördüm filminin oyuncuları kimlerdir?

Güneşi Gördüm Filmi Nerede Çekildi

Mahsun Kırmızıgül ve ekibinin Güneşi Gördüm filmi için yaptığı oyuncu seçimi, filmin ne kadar iddialı olduğunu ortaya koymuştur. Kalabalık bir kadrosu olan filmde küçük rollerde bile büyük oyuncular oynatılmıştır. Güneşi Gördüm filminde 33 ana oyuncu ve 52 yardımcı oyuncu kullanılmıştır. Ayrıca yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 2000 kişilik figürasyon da kullanılmıştır. Filmin senaristi ve yönetmeni olan Mahsun Kırmızıgül, filmde Ramo karakterini canlandırmıştır. Cemal Toktaş, Yıldız Kültür, Altan Erkekli, Sarp Apak, Buğra Gülsoy, Demet Evgar, Erol Günaydın, Cezmi Baskın, Itır Esen, Emre Kınay, Alper Kul ve Hande Subaşı gibi yeni ve eski jenerasyonun en kaliteli oyuncuları rol almıştır.

Güneşi Gördüm filmi nerede çekildi?

Güneşi Gördüm Filmi Nerede Çekildi

Yapımı için büyük paralar harcanan ve uluslararası bir yapım olan Güneşi Gördüm filmi, farklı mekânlardan ziyade farklı ülkelerde çekilmiştir. Filme uygun bir köy bulabilmek için 300 tane köy gezen yapım ekibi, aradığı köyü Kars'ta buldu. Kars'ın Yankıpınar Köyü, filmin bir kısmına ev sahipliği yapmıştır. Türkiye'deki bir diğer mekân ise İstanbul'dur. Kullanılan mekân sayısının fazlalığı konusunda Türk sinema tarihinin sayılı filmlerinden olan Güneşi Gördüm filminin geri kalan kısmı Norveç, İsveç, Danimarka, Yunanistan ve Bulgaristan'da çekildi. Filmdeki tüm sahneler için gerçek mekânların kullanılması ise filmin maliyetini ve kalitesini arttırmıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler