Püf Noktaları Kötü Kokan Lavabo Doğal Yoldan Nasıl Temizlenir?

Kötü Kokan Lavabo Doğal Yoldan Nasıl Temizlenir?

Son Güncellenme:

.

Kötü Kokan Lavabo Doğal Yoldan Nasıl Temizlenir

Mutfak lavabolarındaki yemek artıkları lavaboların tıkanmasına, tıkanan lavabolar ise kötü kokulara sebep oluyor. Mutfağınızdaki kötü kokuyu ortadan kaldırmak için öncelikle tıkanmış lavaboyu açmanız gerekebilir. Birkaç basit ve doğal tarif ile kötü kokan lavabolarınıza çözüm sağlayabilir, tıkanmış lavabonuzu açabilirsiniz.

Haberin Devamı

İşe kalıntıları temizleyerek başlayın

Kötü Kokan Lavabo Doğal Yoldan Nasıl Temizlenir

Bulaşık yıkarken tencere ve tabaklardaki yemek artıkları lavaboda birikerek, boruların tıkanmasına sebep olabilir. Bu nedenle ilk yapılması gereken lavabonuzda hali hazırda mevcut olan yemek artıklarını temizlemek olacaktır. Lavabo giderine koyacağınız bir süzgeç de, kalıntıların kolaylıkla temizlenebilmesi adına işinizi kolaylaştıracak bir çözüm olacaktır.

Kaynar su ile gelen çözüm

Kötü Kokan Lavabo Doğal Yoldan Nasıl Temizlenir

Tıkanmış lavaboların en basit ve kolay çözümü çoğu zaman sıcak sudur. Kaynatmış olduğunuz suyu lavabonuzdan yavaş yavaş dökerek, kalıntıların borularda ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Açılan lavabolar ile birlikte kötü kokular da ortadan kalkacaktır.

Muhteşem Üçlü: Karbonat, Sirke Ve Sıcak Su

Kötü Kokan Lavabo Doğal Yoldan Nasıl Temizlenir

Yalnızca sıcak su dökmek, lavabonuzun açılmasını sağlamadıysa sirke ve karbondan destek alabilirsiniz. Lavabonuzu yemek artıklarından arındırdıktan sonra süzgeç kısmına bir miktar karbon dökün. Üzerine elma sirkesi döktükten sonra bir süre bekleyin. Köpürmeye başlayan karışımın, lavabodaki tıkanıklığı çözmeye başladığını kısa sürede fark edebilirsiniz. Kalıcı bir çözüm olması adına üzerine yeniden sıcak su takviyesi yapabilirsiniz.

Haberin Devamı

Pek keyifli olmasa da kesin çözüm: Boru temizliği

Kötü Kokan Lavabo Doğal Yoldan Nasıl Temizlenir

Doğal karışımlar ile açmayı başaramadığınız lavabolarınız için son çare boruların temizliğinden geçiyor. Plastik eldivenlerinizi elinize geçirin ve dikkatlice mutfak lavabo borularını yerinden çıkartıp temizleyin. Kötü kokan lavabo sorununuzun bu işlemden sonra ortadan kalkacağını bilmek sizi motive edecektir. Temiz bir mutfak hepimizin arzusu. Bu nedenle kötü kokan, tıkanmış lavabolar can sıkıcı olabilir. Süzgeç kullanmak, lavaboyu bol bol sıcak su ve sirke karışımı ile yıkamak bu sorunların yaşanmasına önlem olacaktır.