Geri Dön
EmlakKredi Borcu Olan Ev Nasıl Satılır?

Kredi Borcu Olan Ev Nasıl Satılır?

Yoğun şekilde işleyen önemli sektörler arasında emlak piyasası gelir. Tabii bazı dönemler kredi borcu olan evlerin satışı da gerçekleşir. Bunun nasıl yapıldığına dair ise internet üzerinden yaygın şekilde araştırma gerçekleştiriliyor. Peki kredi borcu olan ev nasıl satılır? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Kredi Borcu Olan Ev Nasıl Satılır?

Aşamalı olarak belirli koşulları tamamlamak suretiyle kredi borcu olan evlerin satışı gerçekleşmektedir. Özellikle emlak piyasası çok hızlı şekilde devam ettiğinden dolayı, evin kredi borcu bitmeden dahil satış yapılabiliyor.

Kredi Borcu Olan Ev Nasıl Satılır?

En merak edilen konular arasında kredi borcu olan ev nasıl atılır sorusu geliyor. Herhangi bir sorun yaşamadan ve kanun nezdinde işlemleri yapabilmek için, bazı aşamaları tamamlamak gerekir.

 - Öncelikle kapama tutarı haricinde nakit olarak bankaya ‘blokeli çek’ karşılığında yatırım yapılır.

 - Daha sonra evin devir işlemi ipotekli olarak gerçekleşir.

 - Blokeli olan çek satıcıya teslim edilir.

 - Satıcı ise bu çek ile alacağını bankadan tahsil eder.

 - Kredi borcu olan bankaya, toplam kredi kapama tutarı ödenir.

Yapılacak olan bu işlemler ile beraber sonuç olarak kredi borcu olan evin satışı gerçekleşmektedir. Tabii aynı zamanda alacaklı da kredi kullanacaksa o zaman farklı bir işlem uygulaması yapılmalıdır. Bu doğrultuda işlemlerin büyük çoğunluğu bankalar arasında gerçekleşir. Yapılacak olan kredi başvurusu ile beraber, ipotek kaldırma yazısı ve güncel kredi üzerinden talep yazısı yazılmalıdır. Bu yazı ile beraber taraflar tapu işlemlerini güvenli bir şekilde sağlayabilir.

Özellikle Türkiye'de ev satın alınmak istendiğinde genelde kredi çekimi ile gerçekleşir. Bu kredilerin büyük bir çoğunluğu ise 10 ila 20 sene arasında bir uzun vadeye yayılır. Bu sebepten dolayı evin satışı ile beraber kredi borcu üzerinden işlem yapılması gerekir. Yukarıdaki sıralamalar ve uygulamalar tamamlandıktan sonra, üzerinde kredi borcu bulunan evin satışı yapılabilmektedir.