Emlak Fırsatları Kuzguncuk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanına Girdi

Kuzguncuk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanına Girdi

Son Güncellenme:

.

Kuzguncuk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanına Girdi

Kuzguncuk Mahallesi kentsel dönüşüm alanına girdi. Boğaz'ın gözbebeği Üsküdar'ın zengin tarihi ile dikkat çeken mahallelerinden olan Kuzguncuk'un 89.000 metrekarelik alanının, İBB tarafından 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan edilmesine karar verildi. İBB tarafından açıklamada kararın, üzerindeki risk içeren yapılaşma sebebiyle uygun olmayan bir ortamın, güvenli ve yaşam kalitesi yüksek bir kentsel dokuya dönüştürülmesi için alındığı bildirildi. Aynı zamanda yasa dışı ve plansız olarak gelişmiş yerleşim alanlarının daha yaşanabilir ortamlara dönüştürülmesi, sosyal ve fiziksel olanakların geliştirilmesinin de bu kararda etkili olduğu açıklandı.

Haberin Devamı

Kuzguncuk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanına Girdi

İBB önceliğinin, güvensiz yapı stoku ve kentsel standartların yetersizliği nedeni ile olası depremde risk altında bulunan mahallenin, afetlere karşı hazırlıklı hale getirilmesi olduğunu belirtiyor. Fakat bu karar Kuzguncuk'un tarihi yapısını kentin en karakteristik bölgesi olarak tanımlayanları endişelendiriyor. "Kuzguncuk tarihi dokusunu yitirecek ve sıradanlaşacak mı?" sorusu bu semti sevenlerin kafasını kurcalıyor.

Üsküdar Belediye Başkanı'nın açıklaması

Kuzguncuk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanına Girdi

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen konuyla ilgili kendisine sorulan soruları yanıtlayarak endişe duyanların içini rahatlattı. İBB’de alınan kararın Kuzguncuk’un üst kısmındaki alanda, yaklaşık 350 gecekondu içeren bölgeyi kapsadığını belirtti. Kentsel dönüşüm alanında bu gecekondu bölgesinin var olduğunu, ilk akla gelen tarihi bölgenin dönüşüme dâhil olan kısım olmadığını belirtti. Dönüşüm alanında konut dokusunun renöve edilmesinin sağlık ve güvenlik kuralları için şart olduğunu belirtti. Üsküdar'ı terk etmeden dönüşüm sürecini yaşamak ve ikametlerini yine bu semtte sürdürmek isteyenlere pek çok kolaylık sağlanıyor. Evi dönüşüme giren semt sakinleri için TOKİ işbirliği ile Üsküdar içinde 180 hanelik bir yaşam alanının inşası başlamış bulunuyor. Dönüşümle birlikte semt sakinlerine 2 yıl geri ödemesiz 100 bin liralık kredi desteği, muhitten ayrılmadan ev kiralayabilmek için 2 kez taşınma ve sürekli kira yardımı gibi pek çok hizmetin sözü verilmiş bulunuyor. Bu semtte yaşanan kentsel dönüşümün "örnek dönüşüm planı" olmasının asıl hedef olduğu belirtiliyor.

Haberin Devamı

Kentsel dönüşüme giren semtler

Kuzguncuk Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanına Girdi

İstanbul'da kentsel dönüşüm pek çok semtte yaşanıyor. Özellikle deprem sonrası dönemde gündeme gelen bu sistem, olası afetlerde zararı azaltmak ve risksiz yaşam bölgeleri oluşturmak amacıyla yürütülüyor. İstanbul'da kentsel dönüşüme giren semtler Kadıköy Fikirtepe, Beyoğlu Tarlabaşı, Bağdat Caddesi, Etiler, Levent, Cihangir, Nişantaşı, Çiftehavuzlar Acıbadem, Ulus, Bebek ve Gayrettepe, Beşiktaş, Bağcılar, Beyoğlu, Esenler, Kadıköy, Pendik, Etiler, Üsküdar olarak sıralanıyor. Bu semtlerin tamamının değil, riskli mahallelerinin dönüşüm kapsamına alındığı vurgulanıyor. Tüm dönüşüm çalışmalarının İBB tarafından planlandığı ve uygulandığı belirtiliyor.