Geri Dön
MimarlıkBir arada ama müstakil yaşamın yeni trendi: Aile sitesi

Bir arada ama müstakil yaşamın yeni trendi: Aile sitesi

Türkiye’nin yüksek sosyetesi, bir süredir yeni bir akımı başlattı. Orta yaşlı aileler, çocukları, büyük ebeveynleri bir arada yaşamak için kendi aile sitelerini kurdular! Doğanın merkezinde araziler arayan aileler, müstakil villaları ve kendi sosyal alanlarını yaptı. Ultra lüksün yeni trendine yakından bakalım...

Bir arada ama müstakil yaşamın yeni trendi: Aile sitesi

Beykoz ve Sarıyer sırtlarından Çekmeköy ve Pendik’in geniş alanlarına uzanan pek çok bölge, bir süredir yeni bir trendin aranılan adresleri oluyor: Müstakil villalarla kurulu aile sitesi! Bu sayede lüks gayrimenkulün içeriği genişlemeye devam ediyor! O çok tanıdık gelen ‘aile apartmanı’ konsepti, Türkiye’nin yüksek sosyetesi için koronavirüs salgını sürecinde yeniden yorumlandı. Ünlü ailelerin orta yaş ve üzerindeki temsilcileri, büyük aile üyeleri, çocukları olmak üzere kendi özel sitelerini kurdu. Her birine ayrı yapılan müstakil villalarla oluşturulan bu siteler için doğal yaşam ile çevrili ancak şehirden de kopmayan İstanbul içi bölgeler tercih ediliyor. Bu ultra lüks trend için öncelik ise iyi bir arazi bulmak! Taşı toprağı altın olan İstanbul’da ciddi değeri olan arazilere bu nedenle tahmin edilenin üzerinde bir talep var.

 

İKİ NESİL FARKI

Doğayla iç içe ve korunaklı bir yaşam arzusu, bir arada ama müstakil bu talebi artırırken, ailelerin güzergahında yeşille, yani doğa ile iç içe bir hayat tercihi var. Havuzu olan, spor alanlarının öne çıktığı donatılarla şekillenen bu yapılar için özellikle Beykoz, Sarıyer, Göktürk ile Çekmeköy ve Kartal/Pendik hattı öne çıkıyor.
Genç nesil ise ‘ne olursa olsun’ şehir merkezinden kopmak istemiyor. Burada yükselen trend ise şehir merkezinden vazgeçmeyen genç nesil tarafından ‘kişiye özel’ yapım ve tasarımla şekillenen rezidanslar. Bu rezidanslar isteğe göre, her türlü konforun sağlandığı; özel havuzların bile eklenebildiği şehrin içinde bir yaşam alanı sunuyor. Anadolu yakası müstakil hayat için ne kadar değerliyse, şehrin merkezinde olmak isteyen genç kuşağın yönü Avrupa yakasında Beşiktaş hattında Etiler/ Ulus, Bebek ve Akatlar oluyor.

 

‘FİYATLA ÖLÇÜLMEZ’

Arsa talebinin yanı sıra çeşitli lokasyonlarda villa arayışlarının da arttığını anlatan Lüks Gayrimenkul Uzmanı Sühran Aras, belli bir fiyat skalasından ziyade lüksün tanımının; ürünün içeriğiyle sağlandığına özellikle vurgu yapıyor. ‘Tıpkı özel tasarım bir saat, mücevher ve kıyafette olduğu gibi’ diyen Aras’ın tanımına göre, sadece fiyatla ölçülseydi ‘Bağdat Caddesi’nin yüzde 80’inden fazlası lüks olurdu! Bir sitili, kişiye göre tasarımı, konforu en üste taşıyan içerikler ile lokasyonu bize lüks gayrimenkulün karşılığını veriyor… Bu açıdan mevcutta rezidanslarda en düşük fiyat 10 milyon lira bandında iken, müstakil konut ve villada en düşük fiyat 5 milyon dolardan hesaplanıyor. Villaya her ek yapı fiyatı yukarı çekiyor. Misafirler için konukevi yaptıranlar daha yüksek bir bedeli gözden çıkarsın!

 

KIYILARA YÖNELDİLER

Üst düzey beyaz yakalıların rotası ise bu dönemde Ege ve Akdeniz kıyılarını gösteriyor. Yerleşmek için villa alımı artarken, sezonluk kiralamalar da dikkat çekici hale geldi. Bu talep artışının sezonluk kiraları ise ikiye katladığı aşikâr. Bölgeden yapılan kiralamalarda aylık 40 bin liraya yapılan sözleşmeler ‘ucuza aldık’ diye tanımlanmaya başlarken, Yalıkavak’ta 100 bin liranın altında aylık kiralık villa bulunamıyor. Beyaz yakalılar arasında şehirden bir kaçış hüküm sürse de, şehir içinde ise büyük metrekareli, terasıyla öne çıkan yeni yapılara talep var. Müstakil konutlar için de artan ilginin sürdüğü görülüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler