Geri Dön
MimarlıkPrefabrik evler dayanıklı mıdır? Prefabrik evlerin ömrü

Prefabrik evler dayanıklı mıdır? Prefabrik evlerin ömrü

Anahtar teslimi prefabrik evler son birkaç on yılda iyi bir evrim geçirdi. Prefabrik evlerin dayanıksız olduğuna dair önyargılar da kırılmaya başladı. Bir prefabrik yapının ömrünü hangi unsurlar etkiler? Yazımızda bu sorunun yanıtlarını bulabilirsiniz.

Prefabrik evler dayanıklı mıdır? Prefabrik evlerin ömrü

Son yıllarda tasarımları ve malzeme  seçenekleri oldukça gelişen prefabrik evlerin dayanıklılığını belirleyen en önemli unsur onların malzeme kalitesidir. Bugün, pek eskimeyen rustik görünümlü “inşaat kulübelerinden” çok uzaktayız... Yeni modülerler, modülerin tüm esnekliğinin korunmasını sağlayan modern, yüksek kaliteli, sağlam malzemelerle donatılmıştır. (taşınabilir, taşınabilir, modüler yapı...) uzun ömürlülüğünü ihmal etmeden!

Ayrıca çeliklerin, galvanizlerin ve kaynakların kalitesi de devreye giriyor.

Kurulumun geçici veya kalıcı niteliği

Binanın nihai kullanımı, yani geçici veya kalıcı niteliği, ömrünü önceden belirler. Bu nedenle, kısa veya orta vadeli siteler için inşa edilmiş prefabrik bir “inşaat kulübesi” tipi, kalıcı olarak kurulan bir bina ile aynı uzun ömürlü olmayacaktır.

Uzun bir süre için kurulan modüler bir binanın ömrü, sözde geleneksel bir binanın ömrüne benzer.

Bakım ve yenileme

Geleneksel bir bina gibi, uzun süreli kullanım için kurulan modüler, zaman içinde düzenli bakıma gereksinim duyar. Binanın ömrünü uzatacak boyama, temizlik vb. işlemler ihmal edilmemelidir. Ayrıca bazı binalar, yeni kullanımlarına uyum sağlamak için tadilattan geçebilir. Panjur montajı, izolasyon, zeminlerin yenilenmesi, kapı çerçeveleri... Prefabrik bir binaya ikinci bir hayat verir.

Farklı prefabrik ev tipleri

Üretilen bir evin dayanıklılığı hakkında daha fazla şey söylemeden önce, mümkün olan farklı yapı türlerine bir göz atalım. İlk olarak, prefabrik beton ev var. Sağlam malzemesi, sağlam ve birleştirilmesi kolay olmasıyla tanınır. Ayrıca prefabrik beton ev estetik sonucu ve konfor garantisi ile de beğeni topluyor. Ayrıca yapı, termal ve biyoiklimsel konforu garanti eder ve önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar.

Bir de ekolojik avantajı çok büyük olan prefabrik ahşap evler var. Ahşap yenilenebilir bir malzeme olduğundan, inşaat için şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca, zannedilenin aksine, ahşap belirli bir mekanik direnç sunar. Ayrıca, hafif karakteriyle bile ahşap, tuğla kadar güçlüdür. Bu nedenle, ekoloji, sürdürülebilirlik ve estetiği birleştirmek istiyorsanız, prefabrik ahşap ev mükemmel bir seçimdir. Bununla birlikte, uygun bakım ve tedavinin sağlanması gerektiğini vurgulamak önemlidir.

Prefabrik çelik ev, çevre dostu tasarımının yanı sıra dayanıklılığıyla da dikkat çekiyor. Gerçekten de çelik çok dayanıklı bir malzemedir ve aynı zamanda kolayca taşınabilir. Daha sonra inşaatın yürütülmesini daha da kolaylaştıracaktır. Ayrıca prefabrik çelik evin kendine has bir estetik yanı ve zamanla bozulmayan bir kalitesi vardır. Çelik ile prefabrik evinizin cilaları oldukça hassas olabilir ve aynı zamanda iyi bir ısı ve ses yalıtımı sağlar.

Prefabrik ev denilince birçok olasılık olduğunu söyleyebiliriz. İster modern bir ev, ister lüks bir yapı ya da oldukça ekonomik olsun, tasarımı ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize mükemmel bir şekilde uyarlayabilirsiniz. Ayrıca prefabrik evler geleneksel evlere göre oldukça ucuzdur. Modüler bir ev için giderseniz maliyet daha da düşük olabilir.

Süper Loto'da 119 milyon 693 bin 823 TL'lik büyük ikramiye sahibini buldu
Yarıyıl tatili için flaş karar! Vali Yerlikaya duyurdu
4 maddelik kritik teklif Meclis'ten geçti! Vergiden muaf tutulacaklar
Erdoğan 'talimatı verdim' diyerek sıcak gelişmeyi duyurdu
İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
'Camdaki Kız’da Cana’dan bomba hamle! ‘Olan yine Nalan’a olacak’
Belediyede rüşvet skandalında yeni gelişme!
Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu
Hadise bombayı patlattı! Sürpriz haberi Instagram'dan paylaştı
Gökhan Gönül bu sezon bir ilki yaşadı
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Fenerbahçe yönetimine: Getiremiyorsunuz!
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı