Geri Dön
EmlakPandemi sürecinde emlak piyasasındaki değişiklikler

Pandemi sürecinde emlak piyasasındaki değişiklikler

Dünya artık eski dünya değil, burası kesin… Ama dönmeye devam ediyor ve herkes de buna ayak uydurmaya çalışıyor. Emlak piyasası da yeni normalden nasibini aldı. Artık canlı yayınla ev ziyaretleri moda… İşte emlak piyasasındaki yeni eğilimler...

Pandemi sürecinde emlak piyasasındaki değişiklikler

Covid19 salgını başlarında emlak piyasası büyük bir durgunluk gösterdi. Sonrasında her sektör gibi emlak piyasası da kendi çözümlerini üretmeye başladı. Artık ev ev dolaşma sıklığı oldukça azaldı. Emlakçılar sizin yerinize, ev sahipleriyle randevulaşıp evlerinden canlı yayın yapıyorlar.

Çevrimiçi ev gezmesi

İnternetteki ilanlardan birden fazla ev beğendiyseniz, ancak koronavirüs salgınından çekinerek hepsini tek tek gezmek istemiyorsanız emlak danışmanınızdan yardım isteyebilirsiniz. Aynı çözüm siz ev sahibiyseniz de geçerlidir. Eğer evinizin müstakbel adaylar ile dolmasını istemezseniz, yine ciddi alıcı veya kiracı bulunana kadar emlakçınız aracılığıyla uzaktan gezdirebilirsiniz. Son aşamaya gelindiğinde maske, galoş ve dezenfektan tedbirleri alınarak ev gezmesi gerçekleşebilir.

Şehir dışı arayışlar arttı

Canlı yayınla ev gezdirmek, uzak mesafede ev arayanlar için de iyi bir başlangıç noktası oluyor. Koronavirüs kalabalık şehirlerden kaçış isteğini de artırdığı için farklı ve daha sakin kentlerden satın alma oranları arttı. Ancak satın alma öncesi fiziki olarak o yere gidip evi gezmek çok da mümkün olmayabilir. Emlak danışmanları bu arayışları olan adaylar için de canlı yayın yaparak ev hakkında ilanın ve fotoğrafların ötesinde bir fikir edindirmiş, ev sahibiyle tanıştırmış oluyor.

Bu uygulamanın koronavirüs salgını sonrasında da devam edeceği tahmin ediliyor. Yeni normalde, artık emlak danışmanları uzaktan çözümlerine ağırlık veriyor. Ev arayışı ister kiralık, ister satılık olsun, karar vermeden önce herkes çok fazla seçenek görmek istiyor. Randevulaşarak, hepsini gezmeye çalışarak zaman ve enerji kaybedileceğine, çevrimiçi turlarla eleme yapılabilmesi iyi bir çözüm olarak öne çıkıyor.