Geri Dön
Püf NoktalarıEvinizi ne sıklıkla süpürmelisiniz? Temizlik hastası olmadan temiz olma yolları

Evinizi ne sıklıkla süpürmelisiniz? Temizlik hastası olmadan temiz olma yolları

Artık evde daha çok vakit geçiriyoruz. Uzaktan çalışma, uzaktan eğitim derken, ev halkı bütün gün evde olunca temizlik ihtiyacı da arttı. “Daha yeni süpürmüştüm, bu ne kir” diye söyleniyor, ancak ne sıklıkla temizlerseniz uçuşan tozlardan kurtulacağınızı bilmiyorsanız, bu yazı tam size göre...

Evinizi ne sıklıkla süpürmelisiniz? Temizlik hastası olmadan temiz olma yolları

Elektrikli süpürgeyi günlük kullanmak için iyi nedenler

Bazı insanlar evlerine her gün süpürge tutarlar. Zamanınız ve enerjiniz varsa, en iyi çözüm budur aslında. Çünkü ev sakinlerinin sağlığı için birçok faydası vardır. Süpürge yaparak kendinizi evinizi işgal eden milyarlarca mikroptan kurtarıyorsunuz. Akar kolonisinin büyük bir bölümünü evinize yerleşmekten alıkoyuyorsunuz. Bu mikroskobik böcekler hassas kişilerde alerji ataklarına neden olabilir. Bu tür bir sağlık sorununuz varsa, ev temizliğini olabildiğince sık yapın.

Alışkanlıklarınıza göre sıklığını düzenleyin

Aslında, süpürge sıklığı yaşam tarzınıza bağlıdır. Evde çocuğu olanlar haftada üç veya daha fazla temizlik yapmak zorunda kalır. Sevimli küçük melekler o kadar çok çöp üretir ki neredeyse her gün tüm toplama ve silme işlemi yapmanız gerekir. Bu durum köpek, kedi ve diğer evcil hayvanları olanlar için de geçerlidir. Sadece geceleri uyumak için eve gelen bekarlar ise haftalık olarak temizlik yapsalar yeterli olur.

Zemin kaplamasının türü ihtiyacınızı değiştirebilir

Bazı zeminler diğerlerinden daha temizdir. Sert kaplamalar daha yavaş kirlenir. Fayans, mermerler için bu yeterli olur. Halılar ise toz akarı toplamada birincidirler. Halılarınızı haftada en az 2 kez süpürmelisiniz. Ahşap yerlerde ise materyalin türüne göre farklı davranabilirsiniz. Gözenekli yapılar daha fazla temizlik gerektirir.

Süpürgenizin türü de önemlidir

Filtreli, torbasız süpürgeler daha az kir depolar ve daha fazla manevra kabiliyetine sahiptir. Son olarak, robot süpürgelerinin de olduğunu unutmayın. Programlamanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler