Geri Dön
Püf NoktalarıYer döşemelerinizi yenilerken kaçınmanız gereken hatalar

Yer döşemelerinizi yenilerken kaçınmanız gereken hatalar

Kendi evinizi inşa ederken işe yer döşemelerinden başladıysanız ya da zemindeki malzemeyi yenilemeye karar verdiyseniz bu yazı tam size göre. İşte genellikle yapılan ve kaçınmanız gereken hatalar...

Yer döşemelerinizi yenilerken kaçınmanız gereken hatalar

Yerinize yeni karolar döşeyecekseniz, ustanızla aşağıdaki konuları görüşebilir, ya da kolları siz sıvadıysanız bu noktalara dikkat edebilirsiniz.

Zemini temizlemeden, yağlı maddelerden ve toz almadan başlamayın.  Ardından bir kat astar uygulayın ve kuruması için birkaç saat bekleyin. Daha sonra karoları yerleştireceğiniz yönü ve pozisyonu seçin, karoları düz mü, çapraz mı dizeceksiniz? Hizalama işaretlerini çizin; sonra fayansları döşeyin.

Hangi stil tercih edilir?

Farklı karo türleri vardır. Hepsi istenen stile, bütçeye ve odaya bağlıdır. Banyo için, örneğin temizlenmesi kolay ve darbeye dayanıklı porselen kumtaşını tercih edin. Mutfak duvarlarında, güzel bir mozaik için çimento karoları seçin. Salonda, dik açıyla düzenlenmiş uzatılmış “tahta” biçimli karolar, oldukça eski bir parke zemin yanılsaması verecektir.

Kaçınmanız gereken hatalar

  1. Düzeltilmemiş zemin

Zemindeki tozu ve kiri arındırmamak ve kötü bir şap atmak (çok kumlu, düzensiz) karoların sabitlenmesini olumsuz etkileyebilir.

  1. Bekleme süresinin ihmal edilmesi

Karoların sabitlenmesi için en az 36 saat kurumasını beklemek şarttır.

  1. İlk temizliği ihmal etmek

Döşemenizin ilk temizliği önemlidir. Fayanslara yapışmış kalan çimentoyu çıkarmak için özel bir ürün kullanılması gerekir (çimento sökücü).

  1. Yanlış miktarda karo almak

Tüm mekan için yeterli sayıda karo sipariş edin. Kenara gelecek kötü bir kesim veya yarım döşeme durumları için yedek döşemeleri de bulundurmayı unutmayın.

  1. Uyumu ihmal etmek

Kromatik uyumu garantilemek için aynı seri taş ve fayanslardan seçin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler