Geri Dön
Püf NoktalarıYüzme havuzu bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Yüzme havuzu bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Yüzme havuzunuzun bakımı, sadece suyun kalitesini değil, tesisatların dayanıklılığını da etkilediği için ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir. Peki, bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Yüzme havuzu bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Yaz demek, yüzmek demek… Kimisi denizde, kimisi havuzda yüzmeyi tercih ediyor. Kimisi ise her ikisini de… Siz de havuzlu bir müstakil evde yaşayan şanslı kişilerdenseniz havuz temizliği ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Günlük temizlik yapın

Her gün, bir daldırma ağı kullanarak, suyun yüzeyinde yüzen kirleri (özellikle yapraklar ve böcekler) toplayın. Bu işlemi ihmal ederseniz zemin üzerinde silinmez izler bırakabilirler.

Her hafta alt ve yanları temizleyin

Haftada bir veya iki kez havuzun dibinin ve duvarlarının hidrolik veya elektrikli robot kullanılarak veya vakum fırçasıyla iyice temizlenmesi tavsiye edilir.

Filtreyi her hafta temizleyin

Sezon boyunca filtreyi her hafta temizleyin. Su kütlesinin sıyırması, skimmer klapesi aracılığıyla yapılır, ön filtre sepeti, su yüzeyinde mevcut olan büyük kirliliği toplayan elemandır.

Su parametrelerini haftalık olarak analiz edin ve düzeltin

Sağlıklı ve temiz suya sahip olmak için yüzme havuzu suyunun dezenfeksiyonunun doğru bir şekilde yapılabilmesi için su parametrelerinin (pH ve dezenfektanlar) haftalık olarak kontrol edilmesi ve gerekirse ayarlanması gerekir. Diğer parametreleri kontrol etmek için yılda bir kez (mümkünse sezon başında) su parametrelerinin tam bir analizinin yapılması da tavsiye edilir: stabilizatör, alkalin düzeyi ve su sertliği.

Havuz kenarlarını ve diğer alan ekipmanlarını da ihmal etmeyin

Havuz kenarında yosunlanma, ahşapta eskime, kir birikmesi gibi unsurlar havuzun temizliğini doğrudan etkileyecektir. Havuz alanındaki duş bölmesi, şezlonglar, şemsiyeler vb. tüm unsurları temizlemeyi ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler