Püf NoktalarıSebze Meyve Filelerini Çöpe Atmayın!

Sebze Meyve Filelerini Çöpe Atmayın!

Son Güncellenme:

.

Sebze Meyve Filelerini Çöpe Atmayın

Çöpe gidecek ambalaj atıklarını değerlendirmek, çevreyi korumak adına önemli bir adım. Bu şekildeki “kendin yap” projeleri ile evde kullanabileceğiniz ürünlerden birisi de sebze-meyve filesi. Soğan, patates ya da limon gibi sebze ve meyveleri file içinde aldıysanız bu fileyi çöpe atmak yerine güzel bir bulaşık temizleme aparatı hâline getirebilirsiniz.

Haberin Devamı

File ile kendi temizlik telinizi yapın

Yanmış ya da kurumuş kirleri tencerelerden çıkarmak için genellikle metal bulaşık teli kullanılır. Bu tellerin yerine evinizde de benzer işleve sahip bir ürün yapabilirsiniz. Soğan filesi olarak adlandırılan ama patates, limon ya da portakal gibi gıdaların da konulduğu çeşitli fileler bu işlem için oldukça ideal.İçindeki meyve ve sebzeleri çıkardığınız fileleri düz bir hâle getirip kenarındaki kısımları keserek işe başlayabilirsiniz. Önce, torbaların üst ve alt kısmında yer alan katlı bölümlerden kurtulmanız gerekir. Daha sonra bir kenarını da keserek fileyi düzeltebilirsiniz. Bu noktadan itibaren, fileyi bulaşık temizleme aracı hâline getirmek için farklı metotlar uygulanabilir.

Yapımı ve kullanımı oldukça pratik

Fileyi hazırlarken kendi kullanım alışkanlıklarınıza göre değişik şekilleri deneyebilirsiniz. Papyon şeklindeki file sünger, uygun malzemelerden üretilmiş tencereleri ve tavaları temizleyebilmeniz için ideal bir form sunar. Bunun için kenarları kesilmiş fileyi ince bir süngerin etrafına birkaç kere sarabilirsiniz.Ardından, fileyi plastik bir kelepçe ya da güçlü bir ip ile bağlamanız yeterli olacaktır. Papyon hâline gelen fileyi temizlik teli olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer elinize oturacak yuvarlak bir tasarım isterseniz daire şeklinde bir sünger edinmelisiniz. Fileyi bu yuvarlak süngere sarıp ağzını sıkıca bağlamalısınız. Bağladığınız yerin üst kısmındaki fazlalığı keserek, fonksiyonel ve şık bir temizlik aparatına kavuşabilirsiniz.

Haberin Devamı

Hem çevreyi hem de cüzdanınızı koruyacak çözüm

Sebze Meyve Filelerini Çöpe Atmayın

Soğan filesi ile hazırlayacağınız bu temizlik aparatıyla hem ekstra market masrafından kurtulursunuz hem de çöpe gidecek bir ambalajı yeniden kullanmış olursunuz. Soğan filesi farklı yüzeylerde süngersiz olarak da kullanılabilir. Özellikle halı ya da kilim yıkarken patates ya da soğan filelerinden faydalanmanız mümkün. Temizlik için kullanacağınız fileleri, halıların yanı sıra lavabo ovmak için de tercih edebilirsiniz.Sünger ile ya da süngersiz olarak hazırlayabileceğiniz fileler, banyo yüzeylerindeki inatçı kirleri temizleyebilmenizi de kolaylaştırır. Metal tencere ve tavalarda ya da sert yüzeylerde sebze filesi ile yaptığınız geri dönüşüm projelerinden faydalanabilirsiniz. Ancak, soğan filesini kullanacağınız yüzeyin çizilmelere karşı hassas olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Çok hassas yüzeylerde özel ve yumuşak temizlik araçları kullanmanız gerekebilir.