Geri Dön
DekorasyonUzay Gemisini Andıran Muhteşem Yapı: Belarus Ulusal Kütüphanesi

Uzay Gemisini Andıran Muhteşem Yapı: Belarus Ulusal Kütüphanesi

Uzay Gemisini Andıran Muhteşem Yapı: Belarus Ulusal Kütüphanesi

Sıra dışı mimarisi ile özellikle gezginlerin ilgi odağı olan Belarus Ulusal Kütüphanesi, Belarus’un mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Belarus’un başkenti Minsk’te yer alan kütüphane, lojistik olarak da kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Mihail Vinogradov ve Victor Kramarenko isimli mimarlar tarafından tasarlanan Belarus Ulusal Kütüphanesi, 8 üçgen ve 18 kare yüzüyle alışılmışın dışında bir yapı olarak ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor.

Uzay Gemisini Andıran Muhteşem Yapı: Belarus Ulusal Kütüphanesi

Rus dilinde yazılan eserler bakımından dünyada üçüncü sırada yer alan kütüphane, konuklarını 2006 yılında taşındığı yeni binasında ağırlıyor. 74 metre yüksekliğinde ve 23 katlı olarak tasarlanan kütüphane binası; 2000 kişilik okuma salonu ve 500 kişilik konferans salonuyla üyelerine hizmet veriyor. Belarus Ulusal Kütüphanesi, hafta içi 10.00 – 21.00 arası, hafta sonu ise 10.00 – 18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Günlük 2500 kişinin ziyaret ettiği bir kültür merkezi

Uzay Gemisini Andıran Muhteşem Yapı: Belarus Ulusal Kütüphanesi

Günlük ortalama olarak 2500 kişi tarafından ziyaret edilen Belarus Ulusal Kütüphanesi'nin toplam üye sayısı 90.000’in üzerinde. Kütüphane, her yıl 3.5 milyon belge ve kaynağı üyeleriyle paylaşırken, ülkenin ana enformasyon ve kültür merkezi olma görevini başarıyla devam ettiriyor.8 milyon derlemeye sahip olan Belarus Ulusal Kütüphanesi yaklaşık 2 milyondan fazla dijital kaynak ve yayını da bünyesinde bulunduruyor. Üyelerinin hizmetine sunduğu günlük belge ve kaynak sayısının 12.000'in üzerinde olduğu söylenen kütüphanede, 80 farklı dilde yayın ve belge arşivi mevcut. Kütüphane bunların yanı sıra 16, yüzyıldan kalma yazma eserleri de bünyesinde muhafaza ediyor.

Kütüphanenin simgesi bronz heykel

Uzay Gemisini Andıran Muhteşem Yapı: Belarus Ulusal Kütüphanesi

Etkileyici mimarisiyle görenlerin ilgisini çeken Belarus Ulusal Kütüphanesi'nin girişinde Belarus’un ilk matbaacılarından olan Francysk Skaryna’nın bronz heykeli yer alıyor. Rönesans’ın ünlü bilim adamları arasında yer alan Francysk Skaryna, Belarus’un kültür hayatına yaptığı katkılarla biliniyor. Zebur’u eski Belarus diline ilk kez çeviren kişi olma unvanını elinde bulunduran Skaryna, sadece Belarus’un değil tüm Slav ülkelerinin kültür ve edebiyat hayatını etkilemiş biri olarak tanınıyor.

Uzay Gemisini Andıran Muhteşem Yapı: Belarus Ulusal Kütüphanesi

Girişine inşa edilen Skaryna’nın bronz heykeliyle ziyaretçilerinin de onu tanımasını sağlayan Belarus Ulusal Kütüphanesi, aynı zamanda ünlü filozof ve bilim adamına olan vefa borucunu da ödemiş oluyor. Kütüphane zaman zaman, bilimsel faaliyetlerinin yanı sıra Minsk sakinleri için düzenlenen konser ve eğlencelere de ev sahipliği yapıyor. Renkli gece ışıklandırması ve Minsk’in hemen her yerini görebileceğiniz seyir terasıyla ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatan Belarus Ulusal Kütüphanesi, Belaruslular için bir kütüphaneden çok daha fazlası...