Fenomen olunca şarkı söylemek gerekiyor mu?

Günümüz dünyasında milyonların sizi tanıması olası bir şey. Bir video, bir söz, cümle ile kısa sürede büyük bir takipçi kitlesi edinebiliyorsunuz. Fenomen diye tabir ettiğimiz bu kişiler kısa sürede her camiaya el atmaya çalışıyorlar. Fenomen olmak şarkı söyleme yeteneği mi kazandırıyor insanlara? Molatik olduğumuz konu bu oldu…

Fenomen olunca şarkı söylemek gerekiyor mu?

İnternetin yaygınlaşması sıradan kişilerin bile ünlü olmasını sağladı. Her gün her an hayatımıza yeni bir kişi girebiliyor. Bir süre sonra büyük takipçi kitleleri kendilerini takip ediyor. Reklamlar, iş birlikleri, ortaklıklar kendilerine çok fazla gelebiliyor. Gelsin de sonuçta karşılığı olan bir şey yapıyorlar.

Neden müzik?

Ancak fenomen olmak otomatikman fazladan özelliklerin de yüklenmesine mi sebep oluyor? Hayatı boyunca o konuda hiçbir şey yapmamış kişiler çıkıp bir anda ortalığın tozunu attırmayı düşünüyorlar. Bunun en büyük örneklerini müzik sektöründe görüyoruz. Fenomen olup da şarkı söylemeyen, ‘single’ çıkarmayan yok gibi. Standart melodiler, bilgisayarla oynanmış seslerle birleşip karşımıza çıkıyor.

Yemek yaparken şarkıcı mı oldu?

 

Onlardan birisi de Taha Duymaz oldu. Kendi evinde, küçük mutfağında yemek yaparken ünlü olan Taha Duymaz son zamanlarda tepki çeken hareketlere imza atıyordu. Sosyal medyada baya ‘linç’ yiyen isimlerden. “Diğer fenomenlerden ne farkım var?” deyip şarkı yapıp yayınlamış.

Şarkıyı yayınlamış, klipi çekmiş ama keşke yapmasaymış. Acaba nasıl bir motivasyonla yaptı da bu kadar kötü bir iş ortaya çıktı? Klip, Şahan Gökbakar’ın “Senkron Kayması Yaşayan Adam” skeci gibi olmuş.

Umarım bir daha böyle bir deneyimde bulunmak. Sen yemeklerini yapmaya devam et, iyi olduğun alan orası.

Nice Greek song…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak