Geri Dön

47/1-C Trafik Ceza Kodu Nedir? Madde 47/1-C Cezası Ne Kadar? (2020)

Kara yolları trafik kanunu özellikle trafikte can ve mal kaybını önlemek için çeşitli kurallar koymuştur. Bu kurallar hem sürücüler hem de yayalar için geçerlidir. Kanunda yer alan maddelere göre en çok sürücüler trafik kuralları hakkında cezaya tabii tutulur. İşte 47/1-c kodlu trafik cezası ile ilgili bilinmesi gerekenler.

47/1-C Trafik Ceza Kodu Nedir? Madde 47/1-C Cezası Ne Kadar? (2020)

 47/1-c trafik cezası da sürücülerin trafik işaret levhalarına uymaması sonucunda yapılan cezai işlemdir. Bu cezai işlemler kara yolları trafik kanunu gereğince uygulanmaktadır.

47/1-C Trafik Ceza Kodu Nedir?

47/1-C trafik ceza kodu 2918 sayılı kara yolları trafik kanunu içerisinde yer alan bir ceza maddesidir. Cezaya göre trafik levhalarına, işaretlerine ve cihazlarına uymamak sonucunda bu ceza uygulanır. Çünkü kanuna göre sürücülerin mutlaka trafik levhalarına ve işaretlerine uyması gerekir.
“Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı kanunun 47. Maddesinde 47/1-c bendi yer alır. Bu maddeye göre trafik levhalarına ve cihazlarına uyulmaması yasaktır.

Madde 47/1-C Cezası Ne Kadar? (2020)

Trafik işaret levhaları ve cihazları trafiğin daha düzenli şekilde devam etmesini sağlar. Bu maddeye uymayan kişiler 47/1-c trafik cezası ile karşı karşıya kalırlar. 47/1-c trafik cezası 108 TL idari trafik para cezası uygulanır.

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ise kanuna göre 47/1c maddesi için 24 TL kadar bir zam yapılmıştır. Yani 2020 yılında bu maddeye uymayan sürücüler 132 TL ceza ödemek zorundadır.

Doğal gaz faturalarının nasıl düşürüleceğini sosyal medyadan duyurdu! Suçüstü yakalandı!İzmir'de doğal gaz sayaçlarının mührünü kırarak endeksi geriye çektiği iddiasıyla polis tarafından yakalanan şahıs tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber