Halle Berry trans erkek rolü için neden özür diledi?

Halle Berry, oynayacağı trans birey rolü için özür dileyerek bu rolden vazgeçtiğini açıkladı. Çünkü trans bir bireyin hayatını neden trans biri oynayamıyordu? Halle Berry de bunun farkına varmış olacak ki özrünü dileyip kenara çekilmiş...

Halle Berry trans erkek rolü için neden özür diledi?

Homofobik bir anlam taşımıyor

Dilimize yerleşen bazı ötekileştiren kelimeler toplum tarafından benimseniyor ve bir kültür haline geliyor. Eminim ki Halle Berry’nin ifade etmeye çalıştığı şey aslında onu homofobik göstermiyor. Sadece dil ile gelen, kültür ile yerleşen bir düşünceden geliyor. Özür dilemesinin sebebi de aslında tam da bu! Çünkü, bu özür homofobik bir anlam taşımıyor.

Toplum, artık cinsiyet eşitliğinin farkında

Aksine toplumda yok sayılan, hor görülen trans bireylerin anlatılacağı bir yapımda yine onlara yer vermemek özünde bir yok saymaydı. Toplum, artık cinsiyet eşitliğinin farkında ve medyada onlar adına yapılan cinsiyet ayrımı içeren herhangi bir hareket asla yanıtsız bırakılmıyor. Çünkü onlar var olmak için çok mücadele ettiler ve kendi emekleri ile bu mücadeleyi kazandılar.

Halle Berry’nin bu tavrı ne kadar doğru?

Peki asıl mesele ne? Halle Berry’e trans bir bireyin hayatını canlandırmak için teklif geliyor. O da sosyal medyada bu teklifi kabul edip etmeyeceğini düşündüğünü söylüyor. Ardından sosyal medyadan gelen haklı eleştiriler üzerine özür diliyor. Sosyal medyadan gelen haklı eleştiriler ise şu yönde, trans bireyler kendi yaşamlarını yansıtma hakkına sahip olmalı. Trans bireyleri anlatacağınız bir yapımda onlara yer vermemek ne kadar doğru?

Halle Berry de bu haklı eleştirilere hak vermiş olacak ki anında özrünü diledi. Sonuç olarak fark etmeden söylenen sözler bazen yanlış anlaşılabiliyor ancak önemli olan o sözleri kalıcı hale getirmemek ve düşünce olarak yaymamak.

Bu makaleye ifade bırak