İtalya'da Corona virüs neden bu kadar hızlı yayıldı?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisi altına alan Corona virüs çıktığı ülkeden daha fazla etkiyi binlerce kilometre uzaklıktaki İtalya’yı etkiledi. Peki, İtalya’yı Corona virüs neden bu kadar etkiledi? İtalya nerede yanlış yaptı?

İtalya'da Corona virüs neden bu kadar hızlı yayıldı?

Çin’i kasıp kavurdu
 

&Ccedil;in&rsquo;i kasıp kavurdu<br />
&nbsp;
2019’un son günlerinde Çin’den gelen haberler Vuhan’da bir salgının başladığı ve kısa sürede yayıldığı yönündeydi. 2020’nin ilk günlerinde bu hız giderek arttı. Sadece Çin’de değil diğer ülkelerde de görülmeye başladı hastalık.
 

Avrupa’ya taşındı
 

Avrupa&rsquo;ya taşındı<br />
&nbsp;
Çinlilerin çok fazla gezmesi ve kalabalık olması yayılmasında elbette ki etkili oldu. 14 günlük kuluçka süresinde ve ciddiye alınmaması neticesinde çok fazla Çinli dünyanın dört bir yanına gitti.
 

Şubat kritik ay

Şubat kritik ay
Şubat ayına geldiğimizde çok fazla ülkede Corona virüs görülmeye başladı. 21 Şubat’ta da İtalya’da ilk Corona virüs vakası duyuruldu. Hasta olan 38 yaşındaki kişi eşine, arkadaşlarına, doktorlara ve hemşirelere hastalığı bulaştırmıştı. Ancak uzmanlar 21 Şubat’a gelmeden çok önce, Ocak ayının ortalarında İtalya’da hastalığın yayılmaya başladığına dikkat çekiyorlar, özellikle de Kuzey İtalya’da.

Neden yayıldı?
 

Neden yayıldı?<br />
&nbsp;
İlk vakadan sonra İtalya hastalığı çok ciddiye almadı. Okullar kapatıldı daha çok yayılmaması için ancak insanlar bu kapatılmayı ‘tatil’ zannetti ve şehirler arası geçişler, seyahatler çoğaldı. Haliyle bu hareketlilik hastalık için bulunmak nimetti, yayılmayı daha da arttırdı.
 

Yaşlı nüfus çok fazla
 

Yaşlı n&uuml;fus &ccedil;ok fazla<br />
&nbsp;
İtalya’nın şöyle bir özelliği var, Japonya’nın ardından dünyada yaşlı nüfusun en fazla olduğu ikinci ülke. Hastalık da en çok yaşlılar üzerinde ölümcül etkiye sahip olduğu için ölüm oranları bir anda artmaya başladı. Ölen insanların yaş ortalaması 79,4.
 

Öpüşme, sarılma bitmedi
 

&Ouml;p&uuml;şme, sarılma bitmedi<br />
&nbsp;
İtalya, bir Akdeniz ülkesi. Haliyle insan ilişkileri de çok samimi olabiliyor. Uzaktan uzağa onları kesmiyor, arkadaşı, sevdiği biri varsa sarılır, tokalaşır, öpüşür dayanamaz. Bu ‘rahatlık’ da yayılma hızını çok arttırdı.
 

Müzeler geç kapandı
 

M&uuml;zeler ge&ccedil; kapandı<br />
&nbsp;
Bir diğer etken de sınırları ve müzeleri geç kapatması oldu. Dünyanın her yerinden gelen turistler İtalya’yı yolculuk etti, müzeleri gezdi. Hastalık kimde var kimde yok bilinmiyor. Böylelikle Corona virüs kendine yayılacak bir alan daha buldu.
 

Test yapmadılar
 

Test yapmadılar<br />
&nbsp;
İtalya’da bu kadar çok vaka ve ölüm oranının yüksek olmasının bir sebebi de test yapmakta gecikilmesi. Hükümet test yapmak içim semptomların görülmesini bekledi. Ancak bazı durumlarda hastalık hiç semptom göstermeyip başka hastaya geçiyor, taşıyıcıya zarar vermiyordu. Örneğin Almanya’da da çok fazla vaka görüldü ancak yayılması bu kadar büyük olmadı. Çünkü Almanya günde 22 bin test yaparak durumu kontrol altında tutuyor.
 

Kutlama sırasında mı bulaştı?
 

Kutlama sırasında mı bulaştı?<br />
&nbsp;
Bir başka sebepse futbol gibi görünüyor. Şampiyonlar Ligi’nde Valencia karşısında Atalanta galibiyetini vatandaşlar sokaklarda kutladı. Haliyle yayılma hızı arttı.
 

Sokağa çıkma yasağı
 

Sokağa &ccedil;ıkma yasağı<br />
&nbsp;
Hükumet biraz geç de olsa sokağa çıkma yasağı koydu ama İtalyanlar çok fazla ciddiye almadı. Yine gündelik işlerini yapmaya devam ettiler. Akdeniz rahatlığı yine…
 

Sağlık sektörü kötü
Bir başka neden ise İtalyan sağlık sisteminin kötü olması. Avrupa’da hastane yatak sayısı en düşük olan İtalya’dır. Bu da hastalara müdahale edilmesini geciktirdi.

Lütfen #EvdeKal

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak