Justin Trudeau, Charles Michel'in elini neden havada bıraktı?

Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesindeki karşılama olayları bitmiyor. Önce maç yüzünden Trump'ı karşılamayan Belçika hükümeti, şimdi de Belçika Başbakanı Charles Michel'in elini havada bırakarak önceliği Michel'in eşine veren Kanada Başbakanı Justin Trudeau. Peki Trudeau'nün hareketi neden tepki çekti?

Justin Trudeau, Charles Michel'in elini neden havada bıraktı?

Kabaca ya da gereksiz mi?

 

 

Justin Trudeau genç ve yakışıklı bir siyasetçi olarak biliniyor. Fakat bu genç nitelendirmesi galiba Trudeau'yü eleştirme bahanelerinden de biri. Görünüş olarak daha genç olabilir fakat Trudeau 46 yaşında ve uzun süredir siyasetin içinde. Görgü kurallarını bilecek kadar tecrübeli.

Eğer karşılaştığı bir mevkidaşıyla olan samimiyetinden emin olmasaydı bu şakayı zaten yapmazdı. Bu şakayı yeterince samimi olmadığınız birine yaparsanız en hafif tabirle 'münasebetsiz' olarak görülürsünüz. Fakat Belçika Başbakanı Michel'in tepkisinden ve ikilinin samimi sarılmasından da görüldüğü üzere iki başbakanın hukuku bu şakayı kaldıracak düzeyde.

Hep ciddi görmeye alıştık, ondan mı bu tepki?

Siyasetçileri hep bağırıp çağırırken, kavgacı halleriyle, gergin ve asabi görüyoruz. Devamlı göz önünde oldukları için onların da insan olduklarını bazen unutuyoruz. Halbuki onlar da şakalaşan, gülen, eğlenen insanlar. Hatta bu şakalaşmaları bazen bu örnekteki gibi çocukça bile oluyor.

Belki de nezaketen yapılmış bir hareketti

Temel görgü ya da protokol kurallarında ortamda bir kadın varsa önce o selamlanır. Charles Michel'in selamlaşmak için biraz aceleci davranması ve sonrasında Trudeau'ye gülerek bir şeyler söylemesi ortada bir sorunun olmadığını gösteriyor.

turcel.orman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak