Kredi kartı nedir? Kredi kartı ne zaman bulundu?

Hayatımızı değiştiren teknolojilerden birisi de kredi kartlarıdır. Alışveriş alışkanlıklarımızı temelli değiştiren bir icat oldu. Haliyle bizler de Molatik olduk kredi kartına. Kredi kartı nedir? Kredi kartı ne zaman bulundu?

Kredi kartı nedir? Kredi kartı ne zaman bulundu?

Kredi kartı nedir?

 

Kredi kartı, bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı veya banka ATM'lerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen, yapılan harcamaların aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorunda olunduğu, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.

Kredi kartı ne zaman bulundu?

 

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran ve yanımızda para taşımadan birçok alışverişimizi rahatça yapmamıza yardımcı olan kredi kartı ile tanışmamızın üzerinden çok uzun bir süre geçmedi. 19. yüzyıl sonlarında ABD’de ilk defa kullanılan kartlar birkaç otel, petrol şirketi ve lokantada kullanıldı. Ancak yaşanan savaşlar ve ekonomik buhran ile bu kartlara olan ilgi azaldı. Günümüzde kullandığımız anlamıyla kredi kartları ilk olarak 1950 yılında ortaya çıkmıştır. “Diners Club Kredi Kartı” adı verilen kart günümüzde kullandığımız kredi kartının temellerini oluşturmaktadır. Bu kartın ortaya çıkmasının çok ilginç bir hikayesi bulunuyor. Frank McNamara isimli bir avukat, arkadaşı ile lokantaya yemek yemeye gidiyor. Hesabı istediğinde yanında nakit olmadığını fark ediyor. Bu durumu atlatmak için kartvizitinin arkasına imza atarak borcunu ödüyor.

Bu olayın ardından para kullanmadan hesap ödemek için farklı yöntemlerin nasıl olacağını düşünmeye başlıyor. İşte bunun sonucunda günümüzdeki kredi kartına benzer olan McNamara Diners Club Kredi kartı ortaya çıkıyor. Kısa sürede evrensel bir boyut kazanan kart bankalarında dikkatini çekmeyi başarıyor. Bank of America ve American Express Company ilk kartlarını 1958 yılında çıkarıyor. Ülkemizde ilk kredi kartı da Diners Club karttır. 1968 yılın hizmete sunulan kartın ardından 1975 yılına gelindiğinde Eurocard, Access ve Mastercard ülkemizde kullanıma sunulmuştur. Kredi kartını daha kolay kullanmamıza yardımcı olan ilk ATM ise ülkemizde 1987 yılında açılmıştır. İlk POS cihazı ise 1991 yılında kullanılmıştır. Ülkemizde 50 milyonu aşan kredi kartı bulunurken bu sayı dünya üzerinde 1 milyar sayısını çoktan geride bırakmayı başardı.

 

Bu makaleye ifade bırak