Kuşkonmaz Camii: İstanbul'un en ilginç yapısı

İstanbul tarihi binalarıyla, eserleriyle dünyanın en güzel şehirlerinden. Roma’dan Bizans’a oradan da Türklere miras kalan bu kadim şehirde birbirinden ilginç yapılar da bulunmakta. Onlardan biri de Şemsi Paşa Camii nam-ı diğer Kuşkonmaz Camii. Mimar Sinan’ın yaptığı Şemsi Paşa Camii’nin adı neden Kuşkonmaz Camii oldu? Gelin Kuşkonmaz Camii’nin ilginç hikâyesine birlikte bakalım...

Kuşkonmaz Camii: İstanbul'un en ilginç yapısı

Padişah damadı
 

Padişah damadı<br />
&nbsp;
Önce caminin banisi Şemsi Paşa’yı tanıyalım. Rumeli Beylerbeyi iken, Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve dönemin sadrazamı olan Damat Rüstem Paşa ve karısı kızı Mihrimah Sultan'dan olan torunu "Ayşe Hanım Sultan" ile evlenmiştir. Yani dolaylı yoldan saraya damat olmuştu Şemsi Paşa.
 

II. Selim ile bahtı değişti
 

II. Selim ile bahtı değişti<br />
&nbsp;
Kanuni Sultan Süleyman ölüp, tahta II. Selim çıkınca Şemsi Paşa’nın bahtı da değişti. Vezirlik rütbesi alıp, Kubbealtı veziri oldu. Ancak yaşadığı tartışmalar, münakaşalar onun bu görevi devam ettirmesini engellemişti.
 

Sokullu ölünce
 

Sokullu &ouml;l&uuml;nce<br />
&nbsp;
Osmanlı tarihinin en önemli isimlerinden olan Sokullu Mehmed Paşa ölünce sadrazam Şemsi Paşa oldu. Ancak bu süre çok kısa sürdü, 6 aydan biraz fazla sadrazamken 28 Nisan 1580’de hayatını kaybetti.
 

Mimar Sinan’dan istedi
 

Mimar Sinan&rsquo;dan istedi<br />
&nbsp;
Şemsi Paşa kendi adına bir camii yaptırmak istedi. Bunun içinde en mahir kişiye, Mimar Sinan’a başvurdu. İstekleri ise çok ilginçti ve daha önce duyulmamıştı.
 

“Kuşlar uçmasın”
 

&ldquo;Kuşlar u&ccedil;masın&rdquo;<br />
&nbsp;
Şemsi Paşa’nın Mimar Sinan’dan isteği şuydu, caminin üzerine kuş konmasın. Mimar Sinan da çalışmalara başladı, dehasını kullanmaya başladı.
 

Kesişme noktası
 

Kesişme noktası<br />
&nbsp;
Sinan araştırmaya başladı. Kuzey ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir nokta buldu. Bu nokta Üsküdar’da bulunuyordu. Böylelikle caminin yapılacağı yer belli oldu.
 

Dalgaları da kullandı
 

Dalgaları da kullandı<br />
&nbsp;
Sadece rüzgârdan faydalanmadı Mimar Sinan, dalgaları da kullandı. Nasıl mı?  Kuzey ve güneyden gelen rüzgârların kesiştiği, dalgaların kıyıyı dövdüğü bir noktada çıkan titreşim seslerinden kuşların rahatsız olacağını düşünen Mimar Sinan, sahilin kıyısındaki yeri tespit etmiş ve böylelikle caminin yapımına başlanmış.
 

Üsküdar sahilinde kare şeklinde inşa edilmişti. Kesme taştan yapılan kare planlı camiinin kubbesi sekiz yüzlü bir kasnağa oturmaktadır. Avlusunun iki kapısı olup, biri deniz tarafına, diğeri ise park yönüne açılmaktadır. Camiinin minaresi esas yapısı üzerine ve köşeye oturtulmuştur.
 

Göremeden öldü
 

G&ouml;remeden &ouml;ld&uuml;<br />
&nbsp;
Kendisine hatıra camii yaptıran Şemsi Paşa ne yazık ki eserinin son halini göremedi. 1580’de ölen paşadan 1 yıl sonra camii açıldı. Cenazesi de buraya gömüldü.
Tarihi fotoğraflar için Hayalleme ekibine teşekkürler.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak