Marc Randolph'un kitap okumama önerisi ne kadar doğru?

Dünyaca ünlü bir şirketin sahibi olmuşsunuz ve diyorsunuz ki "Kitap okumayın..." Hiç olacak iş mi? Ama olmuş. Netflix'in kurucusu ve şirketin ilk CEO'su Marc Randolph, bir röportajında 'kitap okumamayı' tavsiye etmiş...

Marc Randolph'un kitap okumama önerisi ne kadar doğru?

Cehalet mutluluk getirir mi?

Öyle bir çağdayız ki, cehaletin mutluluk getirip getirmediği yönündeki tartışmaya "Arkadaşlar saçmalamayın, tabii ki cehalet mutluluktur #cehaletmutluluktur" açısından yaklaşıyoruz. Redd'in 'Mutlu Olmak İçin' şarkısındaki gibi, mutlu olmak için bilmemek, çok düşünmemek gerekiyor. Kabul edin ya da etmeyin cehalet mutluluk getiriyor, çok bilip düşünmek de denge kaçırıldığında karamsarlığı doğuruyor.

 

 

"Deşmeyin" diyor

Peki çok mühim insanlar ne diyor? Netflix'in kurucusu, şirketin ilk CEO'su Marc Randolph bir röportaj vermiş. Ve şunları söylemiş: "Kitap okumayın. Online dersler almayın. Eğer gerçekten iş becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, becerilerinizi aktif biçimde kullanabileceğiniz yolları bulun." Yani deşmeyin diyor Randolph, detayları bilip yaratıcılığınızı kısıtlamayın diyor. Öyle bir laf ediyor ki, yeni bir şeyler üretebilmenin yolunun cahil cesareti olduğunu ancak ve ancak amatör ruhla bir işlere kalkışabileceğini söylüyor.

 

 

Biraz fazla eksik

Katılmak hiç de kolay değil bu söylediklerine. Kitap okumama önerisini dikkate alabilmek mümkün değil. Ama bir yerde katılıyorum. Bir konuyu her ince detayıyla bildiğinizde otomatik olarak bir sonraki seviyeye yükseliyorsunuz. Kesmiyor sizi az bilgi, bildikçe daha da bilmek istiyorsunuz. Sizi dengede tutacak şeylerin farkında değilseniz karamsarlığa sürükleniyorsunuz. Halbuki üretmek için kafayı biraz kırmak biraz da toparlamak gerekiyor. "Kitap okumayın" önerisi yerine "Tabii ki kitap okuyun, bilin, öğrenin ancak amatör ruhla hareket etmekten vazgeçmeyip becerilerinizi kanalize edebileceğiniz yollar bulmanın peşini de bırakmayın" denemesi çok daha doğru olurdu Randolph'un. Şu haliyle biraz fazla eksik.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak