Geri Dön
En ilginç gelenekler

En ilginç gelenekler

Dünya üzerinde onlarca, yüzlerce kültür bulunuyor. Bu kültürlerin şekillenmesinde ise şüphesiz coğrafyanın etkisi çok büyük. İşte yaşantıları şekillendiren en ilginç gelenekler.

Rusya’da size birisi votka ikram ederse ikramı geri çevirmek büyük ayıp sayılıyor. Tamamını da bitirmeniz gerekiyor o votkanın.

Evlenmek yasak

Kuzey Kore kapalı bir kültür olmasıyla meşhur. Bilinen bir gelenek var Kuzey Kore’de. Erkekler 27, kadınlar 25 yaşından önce evlenemiyorlar. Gelenek değil, bildiğiniz kanunen yasak. Önce devlete karşı görevlerini yerine getirip sonra evleniyorlar Kuzey Kore’de.

Öğlen kapalıyız kardeşim!

İspanyolların bilinen en büyük geleneği siesta! Öğlenleri biraz kestiren İspanyollar bu saatlerde çalışmıyorlar.

Saçlarını neden kazıyorlar?

Budizm denince akla gelen ilk şey turuncu kıyafetler ve kazınmış saçlarıdır. Peki, Budistler neden saçlarını kazıyorlar? Budizm’de saçların tamamen kesilmesi dünyevi isteklerden arınmak anlamına geliyormuş.

Kilo almanız gerekiyor

Bir kadın olarak Moritanya’da evlenmek mi istiyorsunuz? O zaman 60 ila 100 kilogram arasında olmanız lazım. Balık etli kadın Moritanya’da makbulmüş. Eğer kilo almazsanız aileniz sizi cezalandırır.

Ayakkabı çıkarıyorlar ama…

Japonlar da bizim gibi eve girerken genellikle ayakkabılarını çıkarıyorlar. Bizimki hijyenden ancak onlarınki inançtan kaynaklanıyor. Ev sahibine saygı duyulduğu için ayakkabı çıkarılıyormuş. Çıplak ayakla da birinin evine gitmeyin çünkü Japonya’da evde çıplak ayakla durmanızda saygısızlık belirtisi.

Tükürmek mi? Garip!

Afrika’daki Masai Kabilesi ilginç bir adete sahip. Selamlaşmak için birbirlerine tükürüyorlar. Böylelikle birbirlerini kötü şanstan da uzak tuttuklarına inanıyorlar. Yani bizdeki “Aman nazar değmesin tutututu” gibi bir şey.

Benzer İçerikler

Sıradaki Haber
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber