Gelenek

Gelenek

Son dakika gelenek haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan gelenek gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan gelenek haber sayfamızda...

Gelenek

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.524 gelenek haberi bulunmuştur.
Haşr Suresi (Lev Enzelna) Okunuşu Ve Anlamı:  Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Haşr Suresi (Lev Enzelna) Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Mealiİkinci ayetinde “elHaşr” kelimesinin geçmesi ile sure Haşr ismini almıştır. Haşr suresinde Hazreti Muhammed (s.a.v.) ve ashabının Medine’de yaşadıkları dönemde Nadioğulları ile anlaşma yaptıklarını. Fakat Nasdiroğulları’nın bu anlaşmaya uymayıp tüm Müslümanları ortadan kaldırmak için Mekkeli müşrikler lehinde ittifak yaptıkları anlatılmaktadır.
11.05.2021Sureler
Şekerbank’tan üretime dijital destek
Şekerbank’tan üretime dijital destekŞekerbank, iş süreçlerini ve teknolojik altyapısını uçtan uca yenilediği dijital transformasyon programı kapsamında önceliği yine üretimi desteklemeye vererek esnaf, çiftçi ve KOBİ’lere özel geliştirdiği dijital kanal altyapısını hizmete sundu.
11.05.2021Ekonomi
Aynı Topraklar Üzerinde Yaşayan İnsan Topluluklarına Ne Ad Verilir?
Aynı Topraklar Üzerinde Yaşayan İnsan Topluluklarına Ne Ad Verilir?Öğrencilerin okul derslerinde ve sıklıkla bulmacalarda çıkan sorulardan bir tanesi de "Aynı topraklar üzerinde yaşayan insan topluluklarına ne ad verilir?" sorusudur. Bu sorunun cevabı farklı terimlerle zaman zaman karıştırılmaktadır. Öğrenciler tarafından sıklıkla internette aratılan bu sorunun cevabını sizler için derledik.
9.05.2021Eğitim
Komşuların  buluşması
Komşuların buluşmasıSanat dünyasının önde gelen isimlerinden Doğan Paksoy’un Nişantaşı’daki atölyesi, dostlarının buluşma noktası oluyor.
3.05.2021Cadde
MÜSİAD, veresiye defterini kapattı!
MÜSİAD, veresiye defterini kapattı!Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi, Zimem (Veresiye) Defteri geleneğini sürdürüyor.
1.05.2021Ege
Çelik’ten Biden’a ‘Soykırım’ tepkisi: Türkiye’nin atacağı adımlar var
Çelik’ten Biden’a ‘Soykırım’ tepkisi: Türkiye’nin atacağı adımlar varAK Parti MKYK, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.
28.04.2021Siyaset
Gezi Yazısı Nedir, Özellikleri Nelerdir? Kısaca Gezi Yazısı Örnekleri
Gezi Yazısı Nedir, Özellikleri Nelerdir? Kısaca Gezi Yazısı ÖrnekleriEski dönemlerde gezi yazılarına seyahatname ismi verilirdi. Gezip, etrafı keşfeden ve pek çok yer gören kişilere ise, seyyah ismi verilirdi. Seyyahlar, gezip gördükleri yerleri kaleme alıp anlattıkları yazılara ise, gezi yazısı ismi verilir. Gezi yazısı nedir, özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
28.04.2021Eğitim
AK Parti'den Biden'a tepki: Normalleşme çalışmalarını sabote etti
AK Parti'den Biden'a tepki: Normalleşme çalışmalarını sabote ettiAK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine ilişkin "Sorumsuz, hukuki temeli, tarihsel dayanağı olmayan bir yaklaşımdır." ifadelerini kullandı. Çelik, 'Açıklamanın zamanlaması da açıklama gibi yanlış olmuştur. Normalleşme çalışmalarını sabote etmiştir' dedi.
27.04.2021Haberler
Son dakika: AK Parti'den Biden'a tepki: Normalleşme çalışmalarını sabote etti
Son dakika: AK Parti'den Biden'a tepki: Normalleşme çalışmalarını sabote ettiGelen son dakika haberine göre; AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine ilişkin "Sorumsuz, hukuki temeli, tarihsel dayanağı olmayan bir yaklaşımdır." ifadelerini kullandı. Çelik, "Sayın Biden'ın bu karar veya yaptığı bu açıklama birden çok şeyi sabote etmiştir. Birinci bu şekilde herhangi bir tarih komisyonuna yaklaşmayan tek taraflı bir provokasyon içerisinde olan diasporanın tezlerine destek verir bir sonuç doğurmuştur. İkincisi Türkiye ile Ermenistan arasındaki ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki muhtemel diyalogların hepsinin önünü kesmiştir. Üçüncüsü Ermenistan'ı yine diasporanın provokatif politikalarının rehini haline getirmiştir. Kafkaslar'daki normalleşemeye de büyük bir zarar vermiştir." dedi.
27.04.2021Siyaset
Nerdesin şiiri - Ahmet Kutsi Tecer
Nerdesin şiiri - Ahmet Kutsi TecerAhmet Kutsi Tecer genellikle hece ölçüsüne uyarak ve de yalın bir dille şiir yazmayı tercih etmiştir. İlk şiirlerinde aşk, ızdırap, ölüm, doğa gibi konuları tercih etse de daha sonra Faruk Nafiz Çamlıbel'in şiirlerinden etkilenerek anadolu, memleket, köy, türkü, destan ve gelenek görenek konularını işlemiştir
29.04.2021Şiirler
Söz şimdi çocuklarda
Söz şimdi çocuklarda23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gelenek bozulmadı; Balıkesir Akhisar, Edremit ve Salihli belediye başkanları koltuklarını miniklere emanet etti
24.04.2021Ege
Almanya'da Avrupa Süper Ligi'ne Alman kulüplerinin katılmaması olumlu karşılandı
Almanya'da Avrupa Süper Ligi'ne Alman kulüplerinin katılmaması olumlu karşılandıAlmanya’da Avrupa Süper Ligi'ne Alman kulüplerinin katılmaması olumlu karşılandı.
‘Pişman olacaklar!’
‘Pişman olacaklar!’Batı’yı sert şekilde uyaran Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesinin kırmızı çizgileri bulunduğunu hatırlatarak “Rusya’ya karşı herhangi bir kışkırtıcı eylem düzenleyenler, uzun süredir hiçbir şeyden pişman olmadıkları kadar pişman olacaklar” dedi.
22.04.2021Dünya
Bu ülkede bebekler soğuk havada uyutuluyor
Bu ülkede bebekler soğuk havada uyutuluyorDünya üzerinde pek çok farklı kültür ve gelenek mevcut. Herkese yaşadığı coğrafyanın alışkanlıkları ve gelenekleri oldukça normal görünüyor. Farklı kültürler öğrendiğimizde ise kendi ülkemizle kıyaslayıp şaşırıyoruz. Turist olarak gittiğimiz ülkelerin birbirinden ilginç kültürlerini sizin için hazırladık. İşte yaşadıkları ülke için normal ama dünyanın geri kalanı için ilginç olan gelenekler.
22.04.2021Tatil
Dünyanın en tuhaf düğün gelenekleri
Dünyanın en tuhaf düğün gelenekleriDünyanın pek çok yerinde birbirinden ilginç geleneklerle karşılaşmak mümkün. İnsanlar evlendikten sonra, yaşadıkları ülkelerde gerçekleştirilen o ritüeller görenleri hayrete düşürüyor. Bunlardan bazıları yıllar önce yapılan bazıları da sürekliliğini yitirmemiş gelenekler. İşte onlardan bazıları.
20.04.2021Tatil
Manisa'da 'ramazan sucuğu'na yoğun ilgi
Manisa'da 'ramazan sucuğu'na yoğun ilgiManisa'nın Turgutlu ilçesinde sadece ramazan ayında üretilen 'ramazan sucuğu' tatlısı, iftar ve sahur sofralarını süslüyor.
19.04.2021Ekonomi
Veysi İsminin Anlamı Nedir? Veysi Ne Demek, Ne Anlama Gelir?
Veysi İsminin Anlamı Nedir? Veysi Ne Demek, Ne Anlama Gelir?Dünyanın en muhteşem duyguları arasında yerini alan anne ve baba olma duygusunun en heyecanlı olan yanı doğacak olan veya doğmuş durumdaki bebeklere uygun ismi seçmek olmaktadır. Siz değerli okurlar için çok sık sorulmakta olan Veysi isminin anlamı nedir? Veysi ne demek, ne anlama gelir şeklindeki soruların cevaplarını derledik.
18.04.2021Eğitim
Kurşun Nasıl Dökülür? Kurşun Döktürürken Hangi Dualar Okunmalıdır?
Kurşun Nasıl Dökülür? Kurşun Döktürürken Hangi Dualar Okunmalıdır?Kurşun dökmenin kültürümüzde geniş bir yeri vardır. Bu eski gelenek, kötü durumlardan korunmak, nazarı engellemek ve bahtı açmak gibi çeşitli nedenlerle uygulanır. Kötü enerjileri ortadan kaldırdığı ve iyiliklere vesile olduğu düşünülen kurşun döktürme eyleminin kişiye rahatlık ve huzur getirdiğine inanılır. Peki kurşun nasıl dökülür ve kurşun döktürürken okunması gereken dualar nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
15.04.2021Eğitim
Dramax ile Türk yapımları dünyaya bağlanıyor
Dramax ile Türk yapımları dünyaya bağlanıyorÜnü sınırları aşarak dünya dizi sektöründe önemli bir yer edinen Türk yapımları, şimdi yeni nesil dijital platform Dramax ile tüm dünyaya ulaşıyor.Güçlü, zengin ve renkli içeriğiyle Dramax, Türk yapımlarını İspanyolca ve Arapça dublaj seçeneğiyle dünyanın dört bir yanından kullanıcılarla buluşturuyor.
14.04.2021Kültür Sanat
Türk yapımları Dramax ile dünyaya bağlanıyor
Türk yapımları Dramax ile dünyaya bağlanıyorDünya dizi sektöründe önemli bir paya sahip Türk yapımları, artık yeni nesil dijital platform Dramax ile tüm dünyada yer alacak. Dramax İcra Kurulu Üyesi Murat Saygı, "Dramax, ülkemize sağlayacağı ekonomik katkıların yanı sıra Türk kültürünün, coğrafyasının, gelenek ve göreneklerinin, turizminin tanıtıldığı en kuvvetli platform olacak" dedi
14.04.2021Haberler
Türk yapımları Dramax ile dünyaya bağlanıyor
Türk yapımları Dramax ile dünyaya bağlanıyorDünya dizi sektöründe önemli bir paya sahip Türk yapımları, artık yeni nesil dijital platform Dramax ile tüm dünyada yer alacak. Dramax İcra Kurulu Üyesi Murat Saygı, "Dramax, ülkemize sağlayacağı ekonomik katkıların yanı sıra Türk kültürünün, coğrafyasının, gelenek ve göreneklerinin, turizminin tanıtıldığı en kuvvetli platform olacak" dedi
14.04.2021Cadde
Bu mahallede yaşayanlar 25 yıldır “Pilava, pilava” denilerek sahura kaldırılıyor
Bu mahallede yaşayanlar 25 yıldır “Pilava, pilava” denilerek sahura kaldırılıyorBursa'da, Emir Sultan Hazretleri'nin türbesinin ve camisinin bulunduğu mahallede, yaklaşık 70 yıldır sahurda davul çalınmıyor. 25 yıldır mahalle sakinlerini 'pilava, pilava' diye bağırılarak, sahura kaldıran Feridun Karabıyıkoğlu, "Mahallenin yerlileri bu geleneği biliyor ama sonradan taşınanlar bizi pilavcı sanıp sipariş veriyorlar" dedi.
13.04.2021Haberler
Bu mahallede yaşayanlar sahura çok farklı şekilde kaldırılıyor! Pilava pilava...
Bu mahallede yaşayanlar sahura çok farklı şekilde kaldırılıyor! Pilava pilava...Bursa’da, Emir Sultan Hazretleri’nin türbesinin ve camisinin bulunduğu mahallede, yaklaşık 70 yıldır sahurda davul çalınmıyor. 25 yıldır mahalle sakinlerini "Pilava, pilava" diye bağırılarak, sahura kaldıran Feridun Karabıyıkoğlu, "Mahallenin yerlileri bu geleneği biliyor ama sonradan taşınanlar bizi pilavcı sanıp sipariş veriyorlar" dedi.
13.04.2021Ramazan
25 yaşına gelip evlenmediyseniz buna hazır olun
25 yaşına gelip evlenmediyseniz buna hazır olunBu ülke dünyanın en zengin ve en pahalı ülkelerinden biri. İskandinav ülkelerinin en güneyinde yer alan dünyanın en küçük ülkelerinden olan Danimarka, doğal güzellikleri, plajları, çok sayıda adası ve mutlu insanlarıyla biliniyor. Danimarka doğuda İsveç, güneyde Almanya ile sınır komşusudur. Her ülke gibi Danimarka’nın da kendine has gelenekleri bulunuyor. Danimarka’yı biraz daha yakından tanıyalım.
12.04.2021Tatil
Avşar elleri şiiri - Dadaloğlu
Avşar elleri şiiri - DadaloğluYaşamı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız Dadaloğlu’nun şiirleri yazılı kaynaklar aracılığıyla değil, sözlü gelenek sayesinde bugüne ulaşmıştır. Dadaloğlu avşar elleri şiirinde merkezi hükümetin göçebe yörükleri yerleşik hayata geçirmesine karşı yazmıştır. Yörüklerin direnişi bu şiirde dile gelmiştir. İşte Avşar elleri şiirinin sözleri.
14.04.2021Şiirler

Benzer Haber Etiketleri

gelenekseyahatDramaxAK PartiŞiir

Gelenek ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.