Gelenek

Gelenek

Son dakika gelenek haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan gelenek gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan gelenek haber sayfamızda...

Gelenek

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.907 gelenek haberi bulunmuştur.
29 kuş türü ve 5 memeli, av listesinde
29 kuş türü ve 5 memeli, av listesindeMerkez Av Komisyonu'nun (MAK), 29 kuş türü ve 5 memeli yaban hayvanı türünün avlanmasına izin verdiği 2022-2023 av sezonu, 20 Ağustos'ta başlıyor. Koruma altındaki elmabaş patka ve üveyik kuşlarının olduğu kararı, 'çağ dışı ve insan türünün vahşiliği' olarak değerlendiren kuş gözlemcileri ve doğa savunucuları, avcılığın tamamen iptalini istedi.
11.08.2022Gündem
Damada kadın iç çamaşırı giydirip, tasma taktılar
Damada kadın iç çamaşırı giydirip, tasma taktılarBursa'da bir düğünde damada arkadaşları kadın iç çamaşırı giydirip, boynuna tasma taktı. O anları davetliler, cep telefonu kamerasıyla kaydetti.
9.08.2022Haberler
Görülmemiş gelenek! Damada kadın iç çamaşırı giydirip, tasma taktılar
Görülmemiş gelenek! Damada kadın iç çamaşırı giydirip, tasma taktılarBursa'da bir düğünde damada arkadaşları kadın iç çamaşırı giydirip, boynuna tasma taktı. O anları davetliler, cep telefonu kamerasıyla kaydetti.
9.08.2022Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hüseyin Gazi Cemevi'ne ziyaret
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hüseyin Gazi Cemevi'ne ziyaretAnkara'da Hüseyin Gazi Türbesi'ni ve hemen yanındaki cemevini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muharrem ayının 10'uncu günü dolayısıyla Alevi dedeleriyle birlikte iftar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem ayının 10'uncu günü dolayısıyla katıldığı Hüseyin Gazi Cemevi'nde yaptığı konuşmada “Kerbela hadisesinin 1342. yıl dönümü vesilesiyle şehitlerin şahı Hz. Hüseyin efendimizi ve dostlarını matemle anıyoruz” dedi.
9.08.2022Siyaset
Ömer Çelik’ten CHP’nin 'YAŞ' kararları eleştirisine tepki
Ömer Çelik’ten CHP’nin 'YAŞ' kararları eleştirisine tepkiAK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Yüksek Askeri Şura kararlarını eleştirmesine yönelik, “Bu açıklamalar tamamen bir nifak siyasetinin neticesidir. Terörle mücadele bağlamında bir operasyon hazırlığı yapılırken bu açıklamaları yapmak sorumsuzluktan başka bir şey değildir. Bunlar, sürekli askeri ve yargı vesayeti üzerinden hesaplaşmaya çalışmayı bir gelenek haline getirmişler. Bunun dozu ve aralığı azalsa da bu huy değişmiyor” dedi.
6.08.2022Siyaset
Kısır gecesinde arkadaşları, damat ve sağdıcı güle oynaya dövdüler
Kısır gecesinde arkadaşları, damat ve sağdıcı güle oynaya dövdülerErzurum'da, bugün evlenecek olan Muhammet Mücahit Demir için arkadaşları tarafından Kısır gecesi düzenlendi. Oyunların oynandığı gecede hata yapan damat Demir ve sağdıcı güle oynaya dayak yedi.
6.08.2022Haberler
Kısır gecesinde arkadaşları, damat ve sağdıcı güle oynaya dövdüler
Kısır gecesinde arkadaşları, damat ve sağdıcı güle oynaya dövdülerErzurum'da, bugün evlenecek olan Muhammet Mücahit Demir için arkadaşları tarafından Kısır gecesi düzenlendi. Oyunların oynandığı gecede hata yapan damat Demir ve sağdıcı güle oynaya dayak yedi.
6.08.2022Gündem
Dev ağaçlarda kara kovan bal mesaisi
Dev ağaçlarda kara kovan bal mesaisiRize'de, kara kovan bal yetiştiriciliği geleneği ile içleri oyulup, bir arının girebileceği boşluk bırakılan kütükler, sarp ormanlardaki dev ağaçların dallarına yerleştiriliyor. 6 ay sonra yeniden ustalıkla ağaçlara tırmanan üreticiler, kovanlardan sağılan organik kestane ve çiçek ballarını kilosu 600 liradan satışa sunuyor. Kara kovanlardan elde edilen ballar, yoğun sipariş nedeniyle talebi karşılamıyor. Koruyucu elbise giymeden tırmandığı ağaçta kovana elini sokarak bal sağan Mustafa Memoğlu (73), "Kara kovan ile tamamen doğal bal üretiyoruz" dedi.
4.08.2022Ekonomi
Müzik dolu gece
Müzik dolu geceBodrum Gümüşlük’te gelenek haline gelen piyanist Eren Levendoğlu ve piyanist Gülsin Onay’ın önderliğinde kurulan uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl 19’uncu yılını kutluyor.
4.08.2022Cadde
Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü: A'dan Z'ye Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler Listesi
Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü: A'dan Z'ye Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler ListesiTürkçe dil bilgisi derslerinden özelikle ilköğretim öğrencilerinin karşısına en çok çıkan konulardan birisi de eş anlamlı kelimelerdir. Eş anlamlı kelimeler yazılışları ve okunuşları ayrı ancak anlamları aynı olan sözcüklerdir. Söz konusu kelimler Türkçe’de birbirinin yerine kullanılabilir. Günlük konuşma dilinde herkesin sıklıkla karşılaştığı eş anlamlı kelimelerin dilimizde önemi büyüktür. Bu tür kelimelerin listesi oldukça uzundur. Cümle içerisinde birbirlerinin yerine kullanıldıklarında anlam değiştirmezler. Türkçe eş anlamlı kelimeler listesi için “Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü” içeriğimize göz atabilirsiniz.
Hüvallahüllezi Okunuşu: Hüvallahüllezi Suresi Arapça Yazılışı, Türkçe Anlamı ve Fazileti
Hüvallahüllezi Okunuşu: Hüvallahüllezi Suresi Arapça Yazılışı, Türkçe Anlamı ve FaziletiHüvallahüllezi, Haşr suresinin son 4 ayetidir. Sabah ve akşam namazlarının ardından yapılan tesbihatlarda okunur. Müslümanlar için oldukça ayrı öneme sahip olan Hüvallahüllezi suresinde Allah’ın 15 ismi zikredilir. Medine’de inen Haşr suresi toplamda 24 ayetten oluşur. Kur’an-ı Kerim’in 59. suresidir ve ‘toplayıp sürme’ anlamına gelir. Genellikle sabah ve akşam namazlarından sonra üç kez okunur. Surenin Uhud Savaşı’nın ardından indirildiğine inanılır. Hüvallahüllezi suresi okunuşu, Arapçası ve anlamı hakkında içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
2.08.2022Sureler
Duyduk duymadık demeyin: Form artık fonksiyonu izlemiyor!
Duyduk duymadık demeyin: Form artık fonksiyonu izlemiyor!YASEMİN ŞENER, Mimar- Bir yerlerde daha ekonomik, daha ekolojik ve daha demokratik tasarım nasıl üretilir diye tartışıladursun, tasarım artık 21...
1.08.2022Mimarlık
Burak Kızılhan: 5 yıldız, formalarımıza 2023-24 sezonundan itibaren dahil olacaktır
Burak Kızılhan: 5 yıldız, formalarımıza 2023-24 sezonundan itibaren dahil olacaktırFenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Burak Kızılhan, “Bu sezon itibarıyla TFF’nin kuruluşu olan 1923 yılından bugüne kadar kazandığımız 5 yıldızımızı formalarımızın dışında her yerde kullanmaya başladık. 5 yıldız, formalarımıza ise 2023-24 sezonundan itibaren dahil olacaktır” dedi.
30.07.2022Fenerbahçe
Klasik müzik severleri Sounds of Paşaköy heyecanı sardı
Klasik müzik severleri Sounds of Paşaköy heyecanı sardıSounds of Paşaköy klasik müzik konserlerinin ikincisi, 6 Ağustos’ta Assos’ta klasik müzik severleri bir araya getirecek.
27.07.2022Kültür Sanat
Bodrum’da ‘çarşamba’ farkı
Bodrum’da ‘çarşamba’ farkıİş Sanat ile Bodrum Yaşam Zai ortaklığında düzenlenen etkinlikler sanat ile doğanın uyumuna örnek bir katkı sunuyor. Beş duyuya hitap eden mekânda kurulan İş Sanat Çarşamba Sahnesi’nin konukları ücretsiz olarak izlenecek.
25.07.2022Kültür Sanat
Evimizden dünyamıza kültürel miras
Evimizden dünyamıza kültürel mirasKültürel mirası tanımaya ve korumaya ninniler, masallar, gelenekler, hatta yemek tarifleri ile kendi evinizden başlayabilir, bu yolculuğa çevrenizdeki arkeolojik alanlar ve müzelerle devam edebilirsiniz
24.07.2022Arkeoloji
Kanibalizm (Yamyamlık) Nedir, Neden Olur? Kanibalizm Nasıl Tedavi Edilebilir?
Kanibalizm (Yamyamlık) Nedir, Neden Olur? Kanibalizm Nasıl Tedavi Edilebilir?Kanibalizm ya da daha çok bilinen adıyla Yamyamlık, bir canlının kendisiyle aynı türde olan canlıları yemesidir. Bazı ilkel kabilelerde Kanibalizm, dini bir gelenek olarak sürdürülmektedir. Ölen bir yakının beynini yemek, bu geleneğin en önemli parçalarından biridir. Yamyamlık, başta kuru, prion ve deli dana olmak üzere birçok hastalığa neden olur. Kanibalizm neden olur ve nasıl tedavi edilir? Tüm detayları ile derledik.
24.07.2022Sağlık
Yağmur yağması için asırlık geleneği canlandırdılar
Yağmur yağması için asırlık geleneği canlandırdılarKars'ın Digor ilçesine bağlı Yaylacık köyünde, uzun zamandır yağmur yağmayınca çocuklar asırlık bir gelenek olan 'Yağmur gelini' isimli oyunu canlandırdı. Tahta parçasının üzerine yazma örterek oluşturdukları temsili gelinle ev ev dolaşan çocuklara hediyeler veren köylüler, yağmur yağması temennisiyle de üzerlerine su serpti.
22.07.2022Gündem
Rusya'dan flaş 'Magnitskiy Yasası' yanıtı! Ülkeye girişleri yasaklandı
Rusya'dan flaş 'Magnitskiy Yasası' yanıtı! Ülkeye girişleri yasaklandıRusya, Avustralya’nın "Magnitskiy Yasası" çerçevesinde Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak aralarından kolluk kuvvetlerinde görevli isimlerin de bulunduğu 39 Avustralya vatandaşına yaptırım uyguladı.
21.07.2022Dünya
Kültürel Gecikme Nedir, Kimin Kuramıdır? Kültürel Gecikme Örnekleri Nelerdir?
Kültürel Gecikme Nedir, Kimin Kuramıdır? Kültürel Gecikme Örnekleri Nelerdir?Bir toplum içerisinde maddi kültürün üzerinden ortaya çıkan hızlı değişime ayak uyduramayan manevi kültür ile uyuşmazlık kültürel gecikmedir. Kültürel gecikme nedir, kimin kuramıdır? Kültürel gecikme örnekleri nelerdir? Kültürel gecikme hakkında merak edilen tüm detaylar.
21.07.2022Eğitim
Lamı Cimi Yok Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Lamı Cimi Yok Hikayesi Nedir?
Lamı Cimi Yok Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Lamı Cimi Yok Hikayesi Nedir?Lamı çimi yok deyimi Türkçede sıkça kullanılan terimler arasında yer almaktadır. Başka yolu yok, itiraz kabul edilmez gibi anlamaları olan bu deyiminin nasıl oluştuğu ile ilgili birden fazla hikayesi bulunmaktadır. Peki Lamı cimi yok ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Lamı cimi yok hikayesi nedir sizler için derledik.
18.07.2022Sözlük
Mesut Özil'in imzası sonrası ortaya çıktı! Fenerbahçe ve Premier Lig detayı
Mesut Özil'in imzası sonrası ortaya çıktı! Fenerbahçe ve Premier Lig detayıSürpriz bir hamleyle Mesut Özil’i kadrosuna katan Başakşehir, son 8 yıldır süren transfer geleneğini devam ettirdi.Adeta yıldızların yeniden parladığı bir noktada olan turuncu-lacivertliler 2022-23 sezonunun da en merak edilen takımları arasına girdi.
17.07.2022Basaksehir
Sarıya boyanan ayçiçeği tarlaları hasat için gün sayıyor
Sarıya boyanan ayçiçeği tarlaları hasat için gün sayıyorTürkiye’nin sıvı yağ ve kuruyemiş üretiminde önemli bir yere sahip olan ayçiçeği çiçek açmasıyla tarlalar sarıya boyandı. Çiftçiler ise ayçiçeği fiyatının açıklanmasını bekliyor.
16.07.2022Ekonomi
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
12.07.2022Eğitim
Wimbledon'da 4 kişilik gösteri! Gelenek bozulmadı
Wimbledon'da 4 kişilik gösteri! Gelenek bozulmadıTenis dünyasının en önemli turnuvalarından biri olan Wimbledon’da son 19 yılda sadece 4 isim kupayı kazandı, büyük ambargo koydu. Efsane Roger Federer söz konusu dönemde 8 kez mutlu sona ulaşırken, Novak Djokovic’in 7 şampiyonluğu bulunuyor.
12.07.2022Tenis

Benzer Haber Etiketleri

Gelenek ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.