Geri Dön
Sorunlu makaleleri düzelttiğini söyleyen Vikipedi erişime açılacak mı?

Sorunlu makaleleri düzelttiğini söyleyen Vikipedi erişime açılacak mı?

Vikipedi'nin bağlı olduğu Wikimedia'nın Genel Müdürü Katherine Maher, Türkiye'nin Vikipedi'ye getirdiği erişim yasağıyla ilgili konuştu. 2017 yılının Nisan ayından beri Türkiye'den erişime kapalı olan Vikipedi Genel Müdürü Maher, Türkiye'deki resmi makamların Vikipedi'ye erişim yasağı getirmesine sebep olan içeriklerin değiştirildiğini söyledi.

Turcel Orman
Turcel Orman

Maher, "Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz" dedi.

Vikipedi'nin ya da orijinal ismiyle Wikipedia'nın ne kadar önemli bir bilgi kaynağı olduğu herkesin malumu. Hatta siteye girebilmek için Türkiye'deki erişim yasağına alternatif çözümler bile bulundu.

Eğer Vikipedi'nin en üst kademesindeki kişilerden biri erişim yasağına sebep olan içeriğin düzeltildiğini söylüyorsa sanırım bunu incelemekte fayda var. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) veya diğer yetkili merciiler bu durumla yakından ilgilenip çözümcül davranırsa hem Türkiye'deki insanların bilgiye ulaşması kolaylaşacak hem de Türkçe bilgi kaynağı olan "Vikipedi Türkiye"nin gelişimi devam edecektir.

Sorunlu makaleleri düzelttiğini söyleyen Vikipedi erişime açılacak mı

Maher de bu konuyla ilgili "Türkçe Wikipedia 300 bin kadar makale içeriyor. Umarım Türkiye'deki erişim yasağı kalkar ve oradaki kullanıcılarımız Türkçe içerik üretmeye devam ederler" şeklinde konuştu.

BTK, Maher'in bu açıklamaları sonrasında yazılı basın açıklaması yaparak erişim yasağına sebep olan içeriklerin hala yayında olduğunu ve yapılan değişikliklerin bu içeriklerle ilgili talebi karşılamadığını belirtti. BTK'dan yapılan açıklamanın tamamına buradan ulaşılabilir.

Bilgi ve teknoloji çağında yaşadığımız bu dönemde doğru bilgiye ulaşmanın başlıca yollarından olan Vikipedi'nin tekrar erişime açılması için orta yolun bulunması ve hem yetkililerin hem Vikipedi'nin bu soruna çözümcül yaklaşması en büyük dileğimiz.

Benzer İçerikler

Sıradaki Haber
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber