Geri Dön
2 Nisan: Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan: Dünya Otizm Farkındalık Günü

Bugün Birleşmiş Milletler tarafından 'Dünya Otizm Farkındalık Günü' olarak ilan edilen 2 Nisan, her yıl otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla kutlanıyor. Biz de bugüne özel otizm için farkındalığın neleri düzeltebileceğine ve Dünya Otizm Farkındalık Günü'ne Molatik oluyoruz...

Fazilet Şenol
Fazilet Şenol

Farkındalığı arttırmak için


2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla 'Dünya Otizm Farkındalık Günü' olarak ilan edilmiş. 2 Nisan'da başlayan 'Otizm Farkındalık Ayı' çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

2 Nisan: Dünya Otizm Farkındalık Günü

Toplumsal damgalamalar zarar veriyor


Otizmle ilgili toplumsal; sessiz, içine kapanık, nasılsa konuşur gibi bazı yanlış inanışlar ya da toplum tarafından damgalanma kaygıları otizmli çocukların tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açabilmekte. Unutulmamalıdır ki Otizm, ne kadar erken yaşta tanınır ve uygun bir şekilde yönlendirilirse, tedavisinde o kadar olumlu sonuçlar alınan bir bozukluktur.

Otizm ismi aynı olsa bile her çocukta farklı belirtilerle görülebilir, her çocuğun klinik görünümü, tedavisi ve ilerleyişi aynı olmaz. En etkili tedavi yöntemi otizme yönelik özel eğitimdir. Otizmin tedavisine özel ilaç ya da aşı yoktur, ilaç tedavisi çoğunlukla otizme eşlik eden hırçınlık, aşırı hareketlilik, depresyon, yoğun takıntılar ve tekrarlayıcı hareketler için kullanılmaktadır.

2 Nisan: Dünya Otizm Farkındalık Günü

Bir eksiklik değil farklılık!


Dikkat edilmesi gerekir ki, güncel bilimsel verilere bakıldığında hiçbir alternatif tedavi yönteminin otizmi tedavi ettiğine dair kanıt bulunmamaktadır. Ancak aileler bu yöntemlere başvurarak ciddi maddi kayıplara uğrayabilmektedir. Bu yöntemlere yönelmeden önce mutlaka bir çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanından danışmanlık alınması gerekmektiğini söylemekte fayda var diyor otizmin bir eksiklik değil, farklılık olduğunu otizmin farkında olduğumuzu ve onların yanında olduğumuzu belirterek 'Dünya Otizm Günü'nüzü kutluyorum.

Fazilet.Senol@milliyet.com
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

Benzer İçerikler