Otizm

Otizm

Son dakika otizm haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan otizm gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan otizm haber sayfamızda...

Otizm

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.234 otizm haberi bulunmuştur.
Mavi Kalp Anlamı: WhatsApp Mavi Kalp Emojisinin Anlamı Nedir?
Mavi Kalp Anlamı: WhatsApp Mavi Kalp Emojisinin Anlamı Nedir?Emojiler sosyal ağ platformlarında kullanılan mesaj içeren ifadelerdir. Özellikle WhatsApp, İnstagram, Facebook ve Sanapchat gibi sosyal medya platformlarında yazı yerine duygu ve düşüncüleri ifade etmek için kullanılıyor. Kalp, yüz, çiçek, hayvan gibi emojiler bulunuyor. Günlük hayatta sürekli kullandığımız WhatsApp kalp emojilerinin renklerine göre anlamı bulunuyor. Sarı, kırmızı, yeşil, siyah, beyaz ve mavi kalp emojileri vardır. WhatsApp mavi kalp emojisinin anlamı ile ilgili detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
26.11.2021Sosyalmedya
TÜRKİYE İNOVASYON VE BAŞARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
TÜRKİYE İNOVASYON VE BAŞARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDUStrong Group Medya bu yıl ikincisini düzenlediği Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleriyle sanat, iş ve bilim dünyasını bir araya getirdi. Kazananların Strong Bosses Dergisi ve strongbosses.com okurlarının oylarıyla belirlendiği Türkiye İnovasyon ve Başarı Ödülleri İstanbul Hilton Bomonti Otel’de gerçekleşti.
22.11.2021Advertorial
Anlamlı çağrı...
Anlamlı çağrı...Bennu Yıldırımlar, hayranlarından doğum gününde hediye yerine Tohum Otizm Vakfı’na bağışta bulunmalarını istedi.
17.11.2021Cadde
Bakan Yanık'tan engelli vatandaşlara atama müjdesi
Bakan Yanık'tan engelli vatandaşlara atama müjdesiAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Engellilerimizden, en son Ocak 2020'de kamuda engelli istihdamını, atamalarını yapmıştık. Araya maalesef uzun bir pandemi dönemi girdi. Şimdi tekrar kamu kurum ve kuruluşlarımızdan engelli ihtiyacı için ihtiyaç kotalarını topluyor ve eğer yeterli sayıya ulaşırsak 2021 yılının sonunda veya 2022 yılı başında engelli atamalarını da yapmak istiyoruz" dedi.
13.11.2021Gündem
Yüz yüze eğitimin ilk ara tatili
Yüz yüze eğitimin ilk ara tatiliİlk ve ortaöğretimdeki 18 milyon öğrenci için ara tatil bugün başlıyor. Derslerden uzaklaşmadan keyifli bir program yapılmasını öneren uzmanlar, tatilin çocuklar ve gençlerdeki psikolojik sorunların çözümü için de bir fırsat olduğunu söylüyorlar.
12.11.2021Eğitim
Bakan Yanık açıkladı! Türkiye genelinde yapılacak
Bakan Yanık açıkladı! Türkiye genelinde yapılacakAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 2022'de Türkiye genelinde boşanma araştırması yapılacağını bildirdi.
10.11.2021Ekonomi
TBMM'de bütçe görüşmesinde 'İstanbul Sözleşmesi' gerginliği
TBMM'de bütçe görüşmesinde 'İstanbul Sözleşmesi' gerginliğiTBMM'de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bütçe görüşmesinde, Türkiye'nin çekildiği 'İstanbul Sözleşmesi'nin gerginliği yaşandı. HDP'li milletvekilleri 'İstanbul Sözleşmesi'ni geri getireceğiz ve uygulatacağız' yazılı pankartlar açarken, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, "Önce siz kendi içinizdeki tecavüzcüden kurtulun" diye seslendi.
10.11.2021Siyaset
‘Otizmde erken tanı hayat kurtarıyor’
‘Otizmde erken tanı hayat kurtarıyor’Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş, “Otizmle ilgili elimizdeki en güçlü enstrüman eğitim. Türkiye’de eğitim çağında 434 bin otizmli birey bulunuyor ve bunların sadece yüzde 10’u eğitime erişebiliyor” dedi. Bu alandaki eğitimin yüksek maliyetine dikkati çeken Suat Kardaş, devletin ailelere verdiği maddi desteğin de mutlaka artırılması gerektiğini söyledi.
10.11.2021Gündem
Otizm hakkındaki mitler ve gerçekler
Otizm hakkındaki mitler ve gerçeklerDünden bugüne toplumların çeşitli kesimlerinin otizm hakkında birçok yanlış düşünceye sahip olduğu görülüyor. Çocukların ve ergenlerin ruh sağlığı konusunda uzman olan Prof. Dr. Cem Gökçen, söz konusu  yanlışları dile getirirken, doğruların neler olduğunu da açıklıyor.
9.11.2021Gündem
DSM 5 Nedir, Açılımı Nedir? DSM-5 Hastalıkları Nelerdir?
DSM 5 Nedir, Açılımı Nedir? DSM-5 Hastalıkları Nelerdir?Hastalık türleri arasında psikolojik rahatsızlıklarda bulunmaktadır. Bilim ve tıp adamlarınca bu hastalık türleri ortaya konmaktadır. DSM, psikolojik rahatsızlıklarda gündeme gelen bir tabirdir. Peki, DSM ne demektir? DSM 5 ne anlama gelmektedir? Bu ifadenin açılımı nasıl yapılmaktadır? DSM 5 hastalıklarına hangi rahatsızlıklar örnek verilir? DSM ifadesinin kullanım alanları ile Türkçe karşılığı nedir? İşte, DSM 5 ve anlamı hakkında bilgileri derledik.
8.11.2021Eğitim
Artan endişe: Otizm
Artan endişe: OtizmGörülme sıklığına bakarsak ilk tanımlandığında 10 binde bir olarak görülürken, 2020 yılında her 54 yeni doğan çocuktan birinde otizm gelişme riski olduğuna dair veriler var
8.11.2021Gündem
Otizm göçü! Her şey çocuklarımız için
Otizm göçü! Her şey çocuklarımız içinİzmir’in Menemen ilçesindeki Sabahat Akşiray Özel Eğitim Uygulama Okulu, otizmli çocuğu olan ailelerin gözbebeği. Aileler, çocukları bu okulda eğitim görebilsin diye bölgeye göç ediyor
7.11.2021Gündem
Çocuklara bilinçsiz vitamin kullandırılmamalı!
Çocuklara bilinçsiz vitamin kullandırılmamalı!Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, ailelerin çocukları için hekime danışmadan, ezbere bir şekilde vitamin alabildiğini belirterek, vitamin kullanımı için çocuğun önce hekim muayenesinden geçmesini, gerekli tetkikler yapıldıktan ve hangi vitamin eksikliği varsa tespit edildikten sonra takviye alınmasını önerdi.
Pandemide çocuklardaki dil gecikmesi problemi 2 katına çıktı
Pandemide çocuklardaki dil gecikmesi problemi 2 katına çıktıGazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Gündüz, pandemi döneminde çocukların dil ve iletişim gelişimi probleminin, ekran bağımlılığı ve etkileşim yetersizliği sonucu 2 kat arttığını söyledi. Gündüz, "Pandemi öncesi bize başvuran 100 çocuktan 30'unda gelişimsel dil gecikmesi problemi görüyorduk. Pandemi döneminde bu oranın yüzde 65lere çıktığını gördük" dedi.
Son dakika: Erdoğan'dan kadına yönelik şiddette 'sıfır tolerans' vurgusu: Mücadele etmekte kararlıyız
Son dakika: Erdoğan'dan kadına yönelik şiddette 'sıfır tolerans' vurgusu: Mücadele etmekte kararlıyızSon dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir'de düzenlenen "Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda" programında, girişimci, çiftçi, öğrenci, sporcu, sanatçı ve emekçi kadınlarla bir araya geldi. Şiddete karşı "sıfır tolerans" dediklerini ve bu sorunla yıllardır topyekun bir mücadele içerisinde olduklarını belirten Erdoğan, "Kadına yönelik şiddetle sonuna kadar mücadele etmekte de kararlıyız." dedi.
24.10.2021Siyaset
‘Üniversite bir şehir gibiydi’
‘Üniversite bir şehir gibiydi’Bugünlere gelebilmek için yaşıtlarından daha çok çabalaması gerekti, gereğini de yaptı. Otizmli Kutluhan Bozbay artık üniversiteli, Ege Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi. Okuldaki ilk gününü onun kaleminden okuyalım
17.10.2021Pazar
Fidanlar gibi hayata tutunacaklar
Fidanlar gibi hayata tutunacaklarAydın Büyükşehir Belediyesi’nin Otizm Destek Merkezi, otizmli çocukların hayata kendi başlarına tutunabilmeleri için eğitim çalışmalarını sürdürüyor.
12.10.2021Ege
Otizmli kızının, eğitimine devam etmesini istiyor
Otizmli kızının, eğitimine devam etmesini istiyorİzmir’in Menemen ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki otizmli Dicle Kayan, zorunlu öğrenimini tamamladıktan sonra eve kapandı. Anne Aysel Kayan, "Evde kalmak otizmli bireyleri olumsuz etkiliyor. Aile olarak verdiğimiz emekler sonuçsuz kalıyor. Hem Dicle'nin hem de Dicle gibi otizmli gençlerimizin sosyalleşmesi için fırsat verilmeli" dedi.
10.10.2021Gündem
Kalıtımda yeni buluş peşinde
Kalıtımda yeni buluş peşindeOxford Üniversitesi Zooloji Bölümü’nde çalışmalarını sürdüren Türk bilim kadını Dr. İrem Sepil, Nobel Kimya Ödülü sahibi bilim kadını ‘Dorothy Hodgkin’ adına verilen bursu kazandı.
10.10.2021Gündem
Çocuğum okulda arkadaşları tarafından dışlanıyor, ne yapabilirim?
Çocuğum okulda arkadaşları tarafından dışlanıyor, ne yapabilirim?Psikiyatri Uzmanı Dr. Emel Kurt, çocukları okulda dışlanan anne ve babalar için önemli önerilerde bulundu.Bazı zamanlarda anne ve babalar çocukları okulda dışlandıkları için zorluklar yaşarlar. Bu gibi durumlarda anne ve babalar ne yapacaklarını şaşırabilirler. Eğer bir çocuk okulda arkadaşları tarafından dışlanıyorsa, bu durumun birkaç nedeni olabilir. Bu nedenlerden biri, çocukların bulunduğu okul ortamında bazı çocukların zorba davranışları, eleştirel ya da bir çocuktaki eksikliği çok fazla öne çıkaran yanlış davranışları olabilir. Bu konu, okul ve öğretmenle birlikte gündeme getirilerek çözülmesi gerekmektedir. Bir diğer neden ise, çocuğun kendine ait bazı faktörler nedeniyle dışlanmış hissedebilirler. Bu durumun ön plandaki nedeni çocukların okulda sosyal kaygıları nedeniyle arkadaşlık kuramamaları olabilir. Bu çocuklarda otizm gibi temelde öğrenme güçlüğü ve gelişim problemleri gibi konular olup olmadığı mutlaka uzmanlar tarafından araştırılmalıdır.
8.10.2021Sağlık
Eşi, oğlunun otizmli olduğunu kabullenmeyince evi terk etti
Eşi, oğlunun otizmli olduğunu kabullenmeyince evi terk ettiAdana'da yaşayan A.Ç. , ikinci çocuğunun otizmli oluşunu kabullenmediği, tedavisinde yanında olmadığını ve kendilerine psikolojik şiddet uyguladığını iddia ettiği eşi Bedri Ç.'den kaçarak Antalya’ya geldi. Eşinin gizlendiği adresleri bulduğunu, tehdit ettiğini söyleyen A.Ç, "Can güvencem yok, korkuyorum" dedi.
7.10.2021Gündem
Contemporary Istanbul'a ünlü akını
Contemporary Istanbul'a ünlü akınıTersane İstanbul’da kapılarını açan 16. Contemporary Istanbul, cemiyet ve iş dünyasından isimleri bir araya getirdi
7.10.2021Cadde
Eğitim tek çareleri
Eğitim tek çareleriDisleksi, hiperaktivite, dikkat eksikliği, otizm… Son yıllarda sıkça duyduğumuz bu sorunları yaşayan çocuklar, yaşıtlarıyla eğitim alırken pek çok engelle karşılaşıyor. Öğretmenler yeterli bilgiye sahip olmadığı için onlardan çabuk vazgeçiyor. Aileler, kendi çocuklarının eğitimi aksayacağı kaygısıyla bu çocukları aynı sınıfta istemiyor. Prof. Dr. Özgür Öner ise her çocuğun okula uyum sağlayabileceğine dikkat çekiyor
1.10.2021Eğitim
16. Contemporary İstanbul çağdaş sanat buluşması Tersane İstanbul'da başlıyor
16. Contemporary İstanbul çağdaş sanat buluşması Tersane İstanbul'da başlıyorAkbank ana sponsorluğunda 16. Contemporary Istanbul, şehrin kültürel ve endüstriyel mirasının en nadide unsurlarını bir araya getiren Tersane İstanbul’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuar, 5-6 Ekim’de ön izleme ve 7-10 Ekim tarihleri arasında genel ziyarete açık olacak.
Son dakika... Çankırı ve Çorum valilerinden 18 yaş altına aşı uyarısı!
Son dakika... Çankırı ve Çorum valilerinden 18 yaş altına aşı uyarısı!Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ve Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, kentlerindeki vaka artışlarına işaret ederek 18 yaş altının da aşılanması uyarısında bulundu. Öte yandan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, aşı karşıtlığının eskiden beri varlığını sürdürdüğünü belirterek, "Bugün aşı karşıtlığı nedeniyle neredeyse her ülkede aşıyla önlenebilir ölümlerde önemli bir artış var" dedi.
27.09.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Otizm ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.