Geri Dön
Cambridge Analytica Facebook veri paylaşımı skandalının baş aktörleri kimler?

Cambridge Analytica Facebook veri paylaşımı skandalının baş aktörleri kimler?

Sosyal medya devi Facebook'taki kullanıcı verilerinin siyasi amaçlı veri toplayan Cambridge Analytica firmasının eline geçmesiyle başlayan veri skandalı gitgide büyüyor. Peki veri skandalının arkasındaki isimler kimler?

Mehmet Can Kömürcü
Mehmet Can Kömürcü

Sosyal medya devi Facebook'un şu günlerde başı son derece kalabalık. Sitedeki kullanıcı verilerinin siyasi amaçlı veri toplayan Cambridge Analytica firmasının eline nasıl geçtiğine dair soruların ve sorguların ardı arkası kesilmiyor.

Haberin Devamı

ABD başkanı Donald Trump'ın başkanlık kampanyasını yürüten Cambridge Analytica firması, Facebook'ta askıya alındı.

Facebook'taki 50 milyon kullanıcının verilerinin Cambridge Analytica şirketinin eline geçmesi skandalının ardından Facebook20 Mart 2018'de hisselerinde yüzde 3'lük kayıp yaşandı.

Hem ABD'de hem de Avrupa'da birçok hukukçu veri skandalı ile ilgili Facebook'tan mantıklı bir yanıt bekliyor. Peki Facebook veri skandalının arkasındaki önemli aktörler kimler?

Aleksandr Kogan

Facebook, Cambridge Üniversitesi psikoloji profesörü Aleksandr Kogan'a, kendi geliştirdiği uygulaması ''thisisyourdigitallife'' ı indiren kullanıcıların verilerini incelemesi için izin verdiğini açıkladı.

Aleksandr Kogan tarafından geliştirilen uygulama bir tür kişilik testi. Fakat uygulamayı indiren Facebook kullanıcıları ayrıca konum, arkadaş ve beğeni gibi bilgilerini profesörün görüntülemesine de izin veriyor.

Haberin Devamı

Kogan'a verilen izin Facebook ilkeleri adı altında sağlandı. Fakat Kogan, Facebook'un ilkelerini ihlal etti ve verileri Cambridge Analytica firmasına verdi.

Alexander Nix

Cambridge Analytica firmasının CEO'su olan Alexander Nix, seçmenlerin tercihlerini etkileyebilecek teknikleri geliştiren birisi.

Facebook, 2015 yılında Cambridge Analytica'ya elindeki verileri silmesini istediğini söyledi. Fakat birkaç gün önce ortaya çıkan skandalla beraber verilerin silinmediği de anlaşıldı.

Cambridge Analytica, 2016 ABD başkanlık seçimleri kapsamında Facebook verilerini kullanmadığını iddia ediyor.

Christopher Wylie

Wylie, geçmişte Cambridge Analytica firması için çalışmış yüklenici taraf. Ayrıca şirketin verileri paylaştığını kanıtlayan belgeleri de The New York Times ve The Observer basın kuruluşlarına veren isim.

Facebook, platformunu kullanan Wylie'yi de askıya aldı.

Wylie, Facebook'un yaptırımına cevap olarak Twitter hesabında ''Fısıltıları uçurduğum için Facebook hesabımı askıya aldı. 2 yıldır gizliden gizliye bildikleri bir şey için'' notunu paylaştı.

Mark Zuckerberg

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook2un seçmenlerin oy tercihlerini değiştirmek amaçlı kullanılmış olabileceği hakkındaki şüphelerini daha önceden belirtmişti. Fakat ABD seçimlerine Rusya merkezli yapıldığı düşünülen trol hesap hileleri, şirkete bu tip girişimlere trol hesapları askıya aldı ve siyasi reklamların daha şeffaf olacağı kararlarını aldı.

Haberin Devamı

Veri skandalının ardından Zuckerberg'e şimdi şu sorular yöneltiliyor: Facebook, kullanıcılarına karşı bilgilerinin kullanılabileceğine dair yeterince şeffaf mıydı? Facebook, üçüncü tarafların verileri nasıl kullandığına dair daha çok bilgilendirme yapamaz mıydı?

Paul Grewal

Facebook'un başkan yardımcısı ve genel müdür vekili Paul Grewal, Facebook'un 2015 yılında yaşanan veri ihlali vakasını öğrendikten sonra Kogan'dan ve olayla ilişiği bulunan tüm taraflardan, verilerin imha edildiğine dair belge istediğini açıkladı.

Grewal, Facebook'un verilerin imha edilmediğine dair bazı yakın tarihli raporların ellerine geçtiğini söyledi.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Benzer İçerikler