Geri Dön
Facebook, ünlüleri topluluk kurallarından muaf mı tutuyor?

Facebook, ünlüleri topluluk kurallarından muaf mı tutuyor?

Sosyal medyadanın daha güvenli bir hale gelmesi için her geçen gün yeni kararlar alınıyor. Irkçılık, hakaret kısaca toplum kurallarını ihlal eden herhangi bir paylaşımda bulanamıyorsunuz. Ama anlaşılan o ki bazı ünlüler Facebook'ta bu kurallardan mahrum. Facebook gerçekten de ünlüleri topluluk kurallarından muaf mı tutuyor? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Fazilet Şenol
Fazilet Şenol

Torpil geçiyor


Facebook’un fazla takipçili kullanıcılara topluluk kuralları konusunda torpil geçtiği ortaya çıkmış. Facebook’tan alınan bilgilere göre platformda ünlü sayılabilecek 6 milyon kişi, platformun yönetmeliklerinden muaf kalıyor.

Facebook, ünlüleri topluluk kurallarından muaf mı tutuyor

6 milyon kişi muaf


Wall Street Journal’ın Facebook’un içinden elde ettiği belgelere göre ‘güçlü kullanıcı’ denebilecek 6 milyon kişi, sitenin kurallarını ihlal etmelerine rağmen herhangi bir yaptırımla karşılaşmamış.

Wall Street Journal’ın içeriden elde ettiği bilgilere göre Facebook, takipçisi fazlaysa ve dolayısıyla siteye getirisi de çoksa; kullanıcıların aslında yasak olan davranışlarını tolere ediyor. Bu uygulama, XCheck adı verilen bir sistem tarafından otomatik olarak işliyor. Nefret söyleminde bulunan politikacılardan müstehcen içerikli fotoğraflar paylaşan futbolculara kadar yaklaşık 6 milyon ünlü, herhangi bir ceza almadan konudan yırtıyor.

Facebook, ünlüleri topluluk kurallarından muaf mı tutuyor

Neymar da...


Ceza almamanın yanı sıra bu söz konusu ünlülerin gönderileri bile anında kaldırılmıyor. Topluluk kurallarına aykırı paylaşım yapan az takipçili kullanıcıların paylaşımları ise anında kaldırılıyor. Mesela futbol yıldızı Neymar, daha önce kendisini tecavüzle suçlayan bir kadının çıplak fotoğraflarını ve özel konuşmalarını; kendisinin böyle bir suçu olmadığını kanıtlamak için Facebook’ta paylaşmıştı. Kişiden izinsiz şekilde paylaşılan bu fotoğraflar Facebook’tan aniden silinmedi. Platformun kurallarına aykırı olduğu kesin olan bu paylaşımlar, Neymar’ın duvarında 1 günden fazla bekledi. Benzer tutumlar birçok ünlü ve siyatçiye de yapılmıştı.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

Benzer İçerikler

Metaverse nedir?

Metaverse nedir?

Fazilet Şenol
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber