Geri Dön
Stok fotoğraf nedir?

Stok fotoğraf nedir?

Teknoloji her geçen gün hayatımıza yeni kolaylıklar sağlıyor. Bunlardan bir tanesi de stok fotoğraflar. Artık birçok sektörde karşılığı olan stok fotoğraflar, internette de çok sık araştırılan bir konu. Peki stok fotoğraf nedir? Gelin Molatik olalım...

Kurabiye Canavarı
Kurabiye Canavarı

Stok fotoğraf nedir?

Stok fotoğraf siteleri, şirketlerin, blog yazarlarının ve çoğunlukla ajansların kullandığı fotoğraf satın alma siteleridir. Stok fotoğraf sitelerinin sattığı fotoğraflar aklınıza gelebilecek her türden fotoğraf olabilir. Eskiden herhangi bir yerde kullanmak istenilen bir fotoğraf çok yüksek meblalar ödeyerek satın alınabiliyordu. Günümüzde ise stok fotoğraf sitelerinin ortaya çıkmasıyla artık bu imaj satış sektörü belli tekelin elinden alınıp herkesin belli kurallar ve kaidelere uymak kaydı ile satışını yapabileceği bir sektöre dönüştü. Tabii bu fotoğrafları yüklerken siteyi yüklediğiniz sitenin kurallarına uymanız gerekir.

Yalnız şu da bir gerçek ki sadece bu sektörü stok fotoğraf olarak kısıtlamamak gerekiyor. Stok video da bu sektöre dahil. İyi bir video üreticisiyseniz videolarınızı da stok sitelerine yükleyebilirsiniz ya da bir grafik tasarımcısıysanız ve grafik tasarımcıların işine yarayabilecek görsel üretme yeteneğiniz varsa sadece fotoğraf ve video olarak değil, grafik olarak da yükleme yapabilirsiniz.

Artık teknoloji her geçen gün gelişiyor ve bu gelişim içerisinde belirli kolaylıklar da açığa çıkıyor. Stok fotoğraf da böyle bir teknoloji ve kolaylığın bir sonucu. Öyle ki birçok insan, stok fotoğraf kullanmaya çoktan alıştı bile.

Benzer İçerikler

Sıradaki Haber
Metaverse nedir?

Metaverse nedir?

Fazilet Şenol
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber