Geri Dön
Minimalizm ne demek?

Minimalizm ne demek?

Minimalizm son yıllarda yükselişte. Peki hakkında ne biliyoruz? Minimalizm nedir? Minimalist kime denir? İşte minimalizme dair bilmeniz gerekenler...

Mayk Şişman
Mayk Şişman

Minimalizm ne demek?

Minimalizm, son yıllarda çok farklı branşlarda trend bir kavram. Peki minimalizm ne demek? Özetle 'sadecilik' diyebiliriz. Sadecilik kavramında görünüş, aslında bir değerdir. Eğer bir işlevi yoksa, o zaman bu özellik görünüşe dahil edilmemelidir. Minimalist bir parçada her şeyin bir nedeni, açıklaması vardır. Fazlalıklardan arınma ve işlevsellik gibi detaylar ön plana çıkar.

'Minimal yaşam'

'Az'ın 'çok'luğuna ve gücüne işaret eden minimalizm, kökeni 1960'lara uzanan bir akım. Özellikle sanat ve müzikte, sadelik ve nesnelliği öne çıkarır. Bu tür işler, 'minimalist' ya da 'minimal sanat örnekleri' olarak adlandırılır. Son yıllarda 'İskandinav minimalliği' popüler kültürde etkili oluyor. 'Minimal yaşam' diye özetleyebileceğimiz çeşitli hayat görüşleri ve yaşam felsefeleri de yine oldukça etkili.

Minimalist bir yaşamın şartları

Minimalist, minimalizmi bir hayat görüşü olarak belirleyenlere verilen bir ad. Minimalizmin olmazsa olmaz bazı koşulları var. Örneğin bir minimalist, fazlalıklardan kurtularak sade hareket eder. Gerçekten ihtiyacı olmayan nesneleri, objeleri çevresinden uzaklaştırır. İnsan ilişkilerinde de 'gerekmiyorsa konuşmamak' da bir minimalist davranış örneği. Çeşitli film afişlerinde ya da kitap kapaklarında sadece tek bir objenin öne çıkartılması ve sade bir görüntü kullanılması da minimalist bir tercihin örneği.

Minimalizm neden önemli?

Minimalizmin bir hayat felsefesi olarak ortaya sunulmasının gerekçesi, bir merak konusu. Uzmanlara göre, minimalizm sizi fazlalıklardan kurtaracağı için önemli. Odaklanmayı zorlaştıran, kişiyi yolundan alıkoyma potansiyeli taşıyan pek çok şeyi hayattan çıkartmayı gerektiren minimalizm, zamanı daha verimli ve yararlı kullanmayı sağlar.

Benzer İçerikler