Muharrem Gürses: 'Hababam'ın unutulmaz müdürü

Birçoğumuzun 'Hababam'daki 'müdür' karakteriyle tanıdığımız, Türk sinemasının en üretken yönetmenlerinden ve oyuncularından biri olan Muharrem Gürses'in hayatına ve Türk sinemasına katkılarına Molatik oluyoruz...

Muharrem Gürses: 'Hababam'ın unutulmaz müdürü

17 yaşında tiyatroya başladı


Muharrem Gürses, 15 Ağustos 1913 tarihinde Amasya'da dünyaya geldi. 'Hababam Sınıfı'nda 'okulun sahibi' rolüyle tanıdığımız Muharrem Gürses, İstanbul Öğretmen Okulu'ndan resim öğretmeni olarak mezun oldu. Mezun olduktan sonra Samsun'da öğretmenlik yapmaya başladı. 17 yaşında amatör tiyatro oyunculuğuna başlayan Muharrem Gürses, 1931 yılında Şehir Tiyatrosu'na girdi. Ankara Radyosu temsil kolunda çalıştı. Ses Tiyatrosu, İstanbul ve İzmir Şehir Tiyatroları'nda görev aldı. Gazetelerde tefrika romanlar yazdı. 1943 yılında 30 yaşındayken, Sezer Sezin ve Hulusi Kentmen ile birlikte Gürses Tiyatrosu'nu kurdu ve sırasıyla Millet, Sirkeci Şafak ve Ses Tiyatroları'nda sahneye çıktı.

 

 

"Oynamayan, oynatamaz" diyerek...


1949 da Zehirli Şüphe adını taşıyan senaryosu sinemaya aktarıldı. 1951'de 'Zeynep'in Gözyaşları' filmiyle yönetmenliğe başladı. Fotoromanlar çekti, 1960'lı yıllardan sonra oğlu Atilla Arcan'nın adını verdiği Atilla Film'i kurdu ve kendi filmlerini çekmeye başladı. Kendi şirketi adına başrollerini oğlu Atilla Arcan'ın oynadığı kostümlü tarihi filmler çekti. Ardından 'Hz. Yusuf'un Hayatı'yla başlayan hazretli filmler geldi. Bu yıllarda 1950'li yıllarda çektiği ve çok iş yapan filmleri ikinci kez çekti. 1970'li yıllarda ise şarkılı, türkülü filmlere imza attı. İlk filminden itibaren hemen hemen tüm çalışmalarında oyuncu olarak yer aldı. Oyunculuğun kendisi için bir hastalık olduğuna ve her yönetmenin aynı zamanda oyuncu olması gerektiğine inanan sanatçı, kendisiyle yapılan bir röportajda, "Oynamayan, oynatamaz" diyerek oyunculuğun gücünü vurgulamıştır.

 

 

'Melodram' kalıbını Türk sinemasına getirdi


Filmlerine bakarsanız; okul müdürü de olmuştur polis de, muhtarda olmuştur belediye başkanı da, bakkal, hakim, ağa, din adamı, başbakan da. Türk sinemasının en fazla film üreten yönetmenlerinden birisi olan Muharrem Gürses, sinemamıza 'melodram' kalıbını ilk kez getiren ve yerleştiren yönetmen oldu. Gürses'in başlattığı ve 'Gürses Ekolü' denilen melodramlar, günümüze kadar hiç değiştirilmeden çeşitli yönetmenler tarafından sürdürüldü.

Türk sinemasına onun kadar çok film çeken ve onun kadar çok para kazandıran bir başka yönetmen gelmedi diyebiliriz. Bir haftada üç-dört film çekebilen, üstelik filmleri iş yapan ender yönetmenlerimizden biri olan Muharrem Gürses, 7 Nisan 1999'da hayata veda etti.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

 

Bu makaleye ifade bırak