Popüler Film Oscar'ı, hayata geçmeden iptal edildi

Oscar'ın her geçen gün daha da çok reyting kaybettiği ortada. Ne yazık ki Oscar'lar, yani Akademi Ödül Töreni, eskisi kadar 'popi' değil. Geçtiğimiz günlerde çıkan "Oscar'a 'popüler film' kategorisi eklenecek" haberi birçoklarını kızdırmış ve tepki çekmişti. Anlaşılan o ki geri vites yapıldı. 2019'daki Akademi Ödül Töreni'nde 'popüler film' kategorisinin olmayacağı açıklandı.

Popüler Film Oscar'ı, hayata geçmeden iptal edildi

'Ayağa düştü' tepkisi

'Ayağa düştü' tepkisi

Geçtiğimiz günlerde Akademi Ödül Töreni'nde artık 'popüler film' kategorisinin de dahil olacağı söylenmdi. Bu haber kısa zamanda sosyal medyayı salladı.

Başta sinefiller ve Oscar geek'leri olmak üzere pek çok sosyal medya kullanıcısı "Yok artık, Oscar iyice ayağa düştü" diye tepkisini ortaya koydu.

"Çok fazla tepki var"

"Çok fazla tepki var"

Hatta Oscar için 'R.I.P.' yani ölen birinin arkasından söylenen 'huzur içinde uyusun' hashtag'leri havada uçuştu. Akademi'den Dawn Hudson bir açıklama yaparak bu kargaşaya son verdi.Hudson, açıklamasında "Bu kategoriye dair çok tepki var. Akademi üyeleriyle bu konu hakkında daha fazla görüşme yapmamız gerekiyor" dedi.

En azından 2019'da hayata geçmeyecek

En azından 2019'da hayata geçmeyecek

Yani en azından 2019'un ilk aylarında düzenlenecek olan Oscar'da 'En İyi Popüler Film' kategorisini görmeyeceğiz. 2020'deki Oscar Ödülleri'nde bu kategoriyi görebiliriz de göremeyebiliriz de.

Asıl üzerinde durmamız gereken konu, Akademi'nin popüler film' kategorisine neden başvurma ihtiyacı duyduğu...

Reytinglerde düşüşte

Reytinglerde düşüşte

Reytingler düştü, Oscar filmleri artık trend olmaktan çıktı. Hatta son dönemde ödül kazanan isimler tartışmalı haline geldi.

E bir de üzerine Hollywood'u sarsan 'taciz' skandallarıyla beraber ortalık epey karıştı. Ancak Oscar'ın prestiji ortada.


Ne olursa olsun Oscar her zaman önemli. 'Nicel' kaçan bu kategori, beraberinde diğer filmlerin niteliğine nitelik katacak Bunu neden hesaba katmıyoruz?

Belki de yapımcılar, 'popüler film'den ziyade 'en iyi film'e oynamak için çok daha kaliteli yapımlarla karşımıza çıkacak?

Eskisi kadar ilgi çekmiyor

Eskisi kadar ilgi çekmiyor

Oscar'ın daha trend olabilmesinin yolu için atılmış bir adıma büyük ön yargılarla yaklaşmak ne kadar yapıcı bir tavır?

Çok ciddi prodüksiyon harcanan, aşırı popülerleşen filmler yeteri kadar 'iyi' olmasalar bile en azından tarihe not düşülmeli ve en azından "Bu yıl çok popüler, trend oldu" diye vurgulanmalı bu kategori sayesinde.

Şu anda Netflix filmleri, dizileri daha çok konuşuluyor. Hollywood yapımları son dönemde o kadar kısır döngü içinde ki, izleyicilerin Akademi Ödülleri'ne eskisi kadar rağbet göstermemesi anlaşılabilir bir durum.
 

'Çok seviyorum, kimse keşfetmesin' bencilliği

'Çok seviyorum, kimse keşfetmesin' bencilliği

Ne sonuç çıkıyor peki? "Bu şarkıyı çok sevdim, lütfen kimse dinlemesin" bencilliğiyle eşdeğer bu durum. Alternatif bir isim keşfediyoruz. O kadar çok seviyoruz ve dinliyoruz ki, bir anda onun PR'ını yapıyoruz eşimize, dostumuza.Sonra o isim popülerleşince "Ya keşke sadece bana özel kalsaydı, kendini çok bozdu" diye sanatını değil popülerleşmesini sindiremiyoruz!

Nitelik ve nicelik birlikte ilerlemeli

Nitelik ve nicelik birlikte ilerlemeli

Tıpkı şarkı ve müzisyen örneğindeki gibi bir yandan Oscar'ın prestiji ve şanı devam etsin istiyoruz. Ama öte yandan Oscar'ın çağı yakalamasına, aşırı popülerleşmesine "Aaa, olur mu böyle şey" diye karşı çıkıyoruz.

Oscar Ödül Töreni reytingleri yerlerde olunca prestiji zedelenmiyor mu? Dillere düşmüyor mu? Nitelik ve niceliğin omuz omuza ilerlemesi gerekiyor. 'Popüler Film' kategorisini 'çağı yakalama çabası' olarak değerlendirmek daha doğru...
 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak