Reels, TikTok'a rakip olabilir mi?

Instagram'ın Snapchat'i adeta bitirmesinden sonra bu kez de hedef TikTok olmuş... ABD ve Çin arasında bir krize yol açan TikTok'a karşı Instagram'dan Reels özelliği hamlesi gelmiş. Peki Reels, TikTok'a gerçekten rakip olabilir mi?

Reels, TikTok'a rakip olabilir mi?

Sonunda kullanıma sunuldu

Corona ile başlayan Çin fobisi TikTok'un geleceğine kadar uzandı. ABD'nin, Çin çıkışlı TikTok'u kapatma tehdidine yanıt veren Çin Dışişleri Bakanlığı, bu kararın yol açabileceği sonuçlar konusunda Washington'ı uyarmış. TikTok'un geleceğine dair soru işaretleri büyürken, Instagram'dan enteresan bir hamle geldi. Reels isimli TikTok benzeri özellik kullanıma sunuldu.

 

 

Videoları düzenleyebiliyorsunuz

50'den fazla ülkede iOS ve Android için birlikte sunulan bu özelliğin olayı şu: 15'er saniyelik videolar çekiliyor ve bu videoların düzenlenmesi sağlanıyor. 'Reels' olduğuna bakmayın adının, bildiğiniz TikTok deneyimini sunuyor kullanıcılara. Kullanıcılar, Reels'i kullanarak çektikleri videolarda artılmış gerçeklik efektleri kullanabiliyor, video hızını belirli noktalarda diledikleri gibi değiştirebiliyorlar. Keşfet kısmında da Reels videolarının keşfedilmesi mümkün tabii.

 

 

Snapchat'i bitirmişlerdi, sırada TikTok mu var?

Özetle, Instagram, tam da kendisinden beklenilen hareketi yapmış. Story özelliğiyle Snapchat'i adeta bitiren Instagram, bu kez de TikTok'u 'bitirecek' gibi gözüküyor. Instagram'ın her yeni trendi, dikeyi kendine evriltip giderek enine enine şişmesi şimdilik bir sıkıntı doğurmuyor. Ancak uzun vadede Instagram'ın çorbadan hallice kıvamında bir platforma dönüşmesi de gayet olası gözüküyor. Reels, TikTok'a rakip olabilir ancak uzun vadede Instagram'ın hedeflediği başarıyı ne kadar karşılayacak, orası biraz soru işareti...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak