Rehinelerin kurtarılmasını sağlayan mesajlar

İnsanların en zor anlarından birisi de rehine alınma anlarıdır. Bir haydut, hırsız ya da katil tarafından rehine alınan kişinin elinden hiçbir şeyin gelmemesi oldukça sıkıntılı bir durum. Hatta rehine alınanların hikayeleri filmlere bile konu olmuştur. Peki, rehineler kendi başlarına nasıl kurtulurlar? İşte rehinelerin kurtulmasını sağlayan mesajlar.

Rehinelerin kurtarılmasını sağlayan mesajlar

Pizzacıya haber gönderdi
 

Pizzacıya haber g&ouml;nderdi<br />
&nbsp;
ABD’de çocuklarının babası tarafından rehin alınan kadın ve çocuklar kurtulmak için ilginç bir yol buldular. Cheryl Treadway rehin alındıktan sonra çocukların yemek yemesi gerektiğini söyledi. Dışarı çıkamayacaklarına göre eve sipariş vermek istedi.
 

Sevgilisi Ethan Nickerson durumdan şüphelenmedi. Cheryl da yemek siparişi uygulamasından pizza sipariş etti ancak bir farkla. Yemek için bıraktığı nota “Lütfen bana yardım edin. Polisi arayın” yazdı. Üstüne üstlük “Rehinim imdat” notunu da ekledi.
 

Pizzacının müdür Candy Hamilton iş yaşamında ilk defa böyle bir şeyle karşılaşmanın verdiği şaşkınlığı bir kenara bırakıp polise haber verdi. Polis olay yerine geldiğinde, Ethan bir çocuğu serbest bıraktı. Daha sonra yoğun uğraşlar sonucu diğer çocukları da salıverdi. Adam kaçırma, adalete karşı gelme ve silahlı saldırı suçlarından yargılandı.

Tuvalete not bıraktı
 

Tuvalete not bıraktı<br />
&nbsp;
Shelia Fedrick ismindeki bir hostes uçakta iyi giyinimli bir adam ve üstü başı dağınık bir kız gördü, durumdan şüphelendi. Konuşmak istediğinde ise adam tarafından engellendi Fedrick. Bu durum iyice şüphe duymasına sebep oldu. Kadın tuvalete gittiğinde bir not yazıp Shelia Fedrick’e verdi. Kaçakçılar tarafından kaçırıldığını ve yardıma ihtiyacı olduğunu yazmıştı.
 

Shelia Fedrick hemen pilotlara haber verdi. Pilotlar da durumu yerle paylaştı ve polisler harekete geçti. Uçak yere indiğinde adamı ve kadını polisler bekliyordu. Tuvalette yazılan bir not sayesinde kadının hayatı kurtulmuştu. Genç kadın ilerleyen yıllarda Shelia Fedrick ile görüşmeye devam etti. Havayolu şirketi de kaçırılma vakalarına karşı eğitimler ve dersler vermeye başladı.
 

Mors alfabesinin faydaları
 

Mors alfabesinin faydaları<br />
&nbsp;
Jeremiah Denton isimli asker Vietnam Savaşı sırasında Kuzey Vietnam ordusuna esir düşmüştü. 8 yıl boyunca esir hayatı yaşamış ve oldukça zor bir dönem geçirmişti. Uzun süre sonra Jeremiah Denton, Kuzey Vietnam yetkilileriyle bir televizyon röportajına katıldı.
 

Işığa duyarlılığı varmış gibi davrandı ve Mors alfabesi ile “İşkence” anlamına gelecek şekilde gözlerini kırptı. Devam eden yıllarda operasyonlar sonucu Kuzey Vietnam tarafından serbest bırakıldı. Ülkesine döndüğünde çeşitli ödüller ve madalyalar aldı.
 

Dikkatli pizzacı kurtardı
 

Dikkatli pizzacı kurtardı<br />
&nbsp;
Sipariş götüren pizzacı Joey Grundl pizzayı teslim ederken, teslim alan adamın arkasındaki kadın dikkatini çekti. Bir gözünün mor olduğu ve dayak yediği belli olan kadını görünce durumdan şüphelendi. Kadın da mor gözünü gösterip “Yardım” diye fısıldayınca ortada bir sorunun olduğunu anladı Joey Grundl. Polise hemen haber verdi ve polisler de olay yerine geldiler.
 

Olay araştırıldığında adamın kadının eski erkek arkadaşı olduğu, eve zorla girdiğini, kadını rehin alıp ona şiddet uygulamıştı. Ayrıca aracında da silahı vardı. Aile içi şiddet ve adam kaçırmaktan yargılandı.

secluk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak