Geri Dön
UzmanparaAlmanya'nın kamu borcu yükseldi

Almanya'nın kamu borcu yükseldi

Almanya'nın kamu borcu, yılın birinci çeyreğinde 33,6 milyar euro artış göstererek 2 trilyon 205 milyar euroya çıktı.

Almanya'nın kamu borcu yükseldi

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı öncü verilere göre, 2021’nin birinci çeyreğinde Almanya'nın federal, eyalet, sosyal güvenlik fonları, belediye ve belediye birlikleri düzeyinde tüm temel ve ilave bütçeleri de dahil kamu dışı kurumlara genel kamu borcu 2020’nın son çeyreğine göre 33,6 milyar euroluk artış kaydetti.

Böylece söz konusu borç, 2020 sonuna göre yüzde 1,5 artarak 2 trilyon 205 milyar euroya yükseldi. Geçen yılın birinci çeyreğine göre ise söz konusu kamu borcu, yüzde 12,8 veya 250 milyar euro arttı.

Destatis, artışın ana nedeni olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizine karşı finansman tedbirleri için Alman federal ve eyalet hükümetlerinin borçlanmasını gösterdi.

Kişi başına düşen kamu borcu da 26 bin 128 eurodan 26 bin 532 euroya yükseldi. Söz konusu dönemde federal kamu borcu, 28 milyar euro artarak 1 trilyon 431,4 milyar euroya yükseldi. Eyaletlerin borcu yüzde 4,1 milyar euro artışla 639,9 milyar euroya çıkarken, belediye ve belediye birliklerinin borcu 1,5 milyar genişleyerek 134 milyar euroya ulaştı.

Salgın döneminde 470 milyar euro borç

Öte yandan, Alman federal hükümetin bu yıl yaklaşık 100 milyar euroluk yeni borçlanma planı ile Almanya'nın salgının ekonomik etkilerini hafifletmek için 2020-2022 dönemindeki toplam borçlanması 470 milyar euroya ulaşacak.

Alman Parlamentosu geçen yıl Almanya'nın anayasadaki borç freni mekanizmasını askıya alarak hükümete Kovid-19 önlemlerini finanse etmek için yeni borç alma izni vermişti. Borç freninin gelecek yılın sonuna kadar askıda kalması bekleniyor.

Almanya, borç freni mekanizmasını 2023'ten itibaren tekrar yürürlüğe koymayı hedeflerken, federal bütçe üzerindeki baskının artan Kovid-19 tedbirleri ve yatırım harcamaları ile artması öngörülüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 22 Haziran'da yaptığı açıklamada, ülkesinin Kovid-19 salgını bittikten sonra çevre ve teknoloji konularındaki zorlukların üstesinden gelmesi ve rekabetçi kalması için gelecek birkaç yılda yeni teknolojilere "devasa" miktarda harcama yapması gerektiğini söylemişti.

İşçi maaşlarına ek zam! Erdoğan müjdeyi canlı yayında açıkladı
Piyasaların beklediği haber! Fed faiz kararını açıkladı
İstanbul için kritik hatırlatma: Trafiğe çıkış yasağı sürmektedir
Eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
İmamoğlu'na peş peşe tepkiler! 'Ne görüştüğünü açıklamak zorunda'
Omicron ile savaşta ilginç yöntem! Yükselişi frenledi...
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere eleştiri
Danimarka'dan şaşırtan karar! Kororonavirüs kritik hastalık kategorisinden çıkarıldı
Beşiktaş'tan ters köşe! Şenol Güneş derken
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
Anne ve babasını aynı anda kaybetmişti: Eksi dört derecede yan yana ölüm
Emre Karayel bebeğinin yüzünü gösterdi: Baba oldum ben!
G.Saray istiyordu, F.Bahçe kapıyor! Resmi transfer girişimi
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor