Geri Dön
UzmanparaAltın 2021’i kayıpla tamamladı

Altın 2021’i kayıpla tamamladı

Pandemi koşulları sebebiyle dünya ticaretinin sekteye uğraması, ham madde ve emtia fiyatlarını yükseltti. Bu gelişmeyle birlikte küresel çapta enflasyon zirveye ulaşırken, altın fiyatlarında da oldukça hareketli bir seyir izlendi. Yıllık bazda fiyat hareketine bakıldığında ons altın, yüzde 3.74 oranında değer kaybetti. Peki yurt içinde gram altında son durum ne? İşte detaylar...

Altın 2021’i kayıpla tamamladı

Güvenli liman altın 2020 yılında gösterdiği ralliyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra 2021 yılında daha sakin bir seyir izledi.

2020 yılında pandemi koşulları sebebiyle ülkelerin kapanmaya gitmesi, küresel ticaretin durma noktasına gelmesiyle birlikte yatırımcılar riskli varlıklardan kaçarak daha güvenli olan altına yönelmişti. Bu gelişmeyle birlikte ons altın 2020 yılı Ağustos ayında 2 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

2021 yılında ise tedarik zincirinde görülen sıkıntılar dünya ticaretini olumsuz etkilemeye devam etti. Ham madde ve emtia fiyatlarında görülen artışlar küresel çapta enflasyonu körükledi.

ONS ALTIN YILLIK BAZDA DEĞER KAYBETTİ

Yeni yılın gelmesine sayılı günler kala ons altın fiyatı, ABD 10 tahvil getirileri ve dolar endeksindeki gerilemenin etkisiyle birlikte toparlanma kaydetti.

ABD’de istihdam verisinin beklenenden daha iyi gelmesiyle birlikte ons altın fiyatı 2021 yılının son işlem gününde 1830 dolara çıktı. Değerli metal altın toparlanma kaydetse de sene başından bu yana yüzde 3.74 oranında değer kaybetti.

HİSSE SENETLERİNDEKİ RALLİ ALTINI GERİLETTİ

Öte yandan analistler 2021 yılında altın fiyatlarının düşük kalmasını hisse piyasalarında görülen ralliye bağladı. Böylelikle yatırımcılar altın yerine hisse senetlerinde kalmayı tercih etti.

GRAM ALTIN 2021 YILINDA KAZANDIRDI

Yurt içinde ise gram altın fiyatı, dolar kuru ve ons altında görülen seyre paralel olarak hareket etti. 2021 yılına 450 lira seviyesinden başlayan gram altın, 20 Aralık tarihinde 1060 lirayı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

20 Aralık’tan sonra Türk lirasının döviz kurları karşısında değer kazanmasıyla birlikte gram altın fiyatında kayıplar hızlandı. 23 Aralık’ta 594 liraya kadar geri çekilen gram altın, yeniden toparlanma kaydetti ve yılı 779 lira seviyesinden tamamladı.

Yıllık bazda fiyat hareketine bakıldığında ise gram altın, yüzde 73 oranında değer kazandı.

'Derhal harekete geçmezseniz...' diyerek tehlikeyi işaret etti
Kazakistan'da neler yaşandı? Canlı yayında anlattı
Basın toplantısında korkutan açıklama! 5.dalga başladı
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Afganistan'da şiddetli deprem! Can kayıpları var
Toprak kaymasıyla ortaya çıktı! Roma dönemine ait
Migros ve CarrefourSA'dan rekabet cezasıyla ilgili yeni açıklama
Eski eşine kayıtsız kalamadı! 'Selin Çıra mı olduk?'
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Erdoğan 'Ocak' sözü vermişti! "Aynı hassasiyeti gösterdik"
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!