Geri Dön
UzmanparaAltın 5 haftanın zirvesinden döndü

Altın 5 haftanın zirvesinden döndü

Küresel çapta enflasyon endişeleri yükselirken yatırımcıların altına yönelimi arttı. Geçtiğimiz gün sert yükseliş kaydeden ons altın bugün 5 haftanın zirvesinden döndü. Peki yurt içinde gram altın fiyatında son durum ne? İşte detaylar...

Altın 5 haftanın zirvesinden döndü

Para ve emtia piyasalarında hareketli seyir görülmeye devam ediyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve küresel enflasyon tehdidi yatırımcıları altına yönlendirirken bu durum fiyatların yükselmesinde etkili oluyor. 

Geçtiğimiz güne 1974 dolardan başlayan ons altın 1998 dolara kadar çıkarak 5 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.  

FED CEPHESİNDEN FAİZ ARTIŞI MESAJI 

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinden faiz artışına yönelik mesajlar gelmeye devam ediyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in bu yıl faizleri yaklaşık %3,5 seviyesine yükseltmek için acele etmesi gerektiğini söylerken, 75 baz puanlık bir artırımın imkansız olmadığını belirtti. 

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Enflasyonun rahat davranmak için fazla yüksek olduğuna işaret eden Bullard, Fed’in faizi “çok yakında” nötr seviyeye yükseltmesi gerektiğini ifade etti. 

ONS ALTIN ZİRVEDEN DÖNDÜ 

Fed’in politika faizini 75 baz puan artırabileceğine yönelik açıklamanın ardından ons altın fiyatı 5 haftanın zirvesinden geri çekildi.

Bugüne 1979 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda düşüş kaydederek 1960 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1957 dolar, en yüksek ise 1981 dolar seviyeleri görüldü. 

GRAM ALTIN GERİLİYOR

Yurt içinde ise gram altın fiyatı ons altına paralel hareket ediyor. Geçtiğimiz güne 928 liradan başlayan gram altın 941 liraya çıktıktan sonra 931 liradan kapandı. 

Bugüne 931 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda gerileyerek 924 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 922 lira, en yüksek ise 933 lira seviyeleri görüldü.