Geri Dön
UzmanparaAltın fiyatlarında jeopolitik risk etkisi

Altın fiyatlarında jeopolitik risk etkisi

Altın fiyatları geçtiğimiz gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamaları sonrası sert yükseldi. Peki altın piyasasında bugün son durum ne? İşte detaylar...

Altın fiyatlarında jeopolitik risk etkisi

Para ve emtia piyasalarında gözler Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmelerde olmaya devam ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımları ve Rusya’nın buna karşılık olarak misilleme hamleleri jeopolitik riskleri körüklerken, altın fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu.

ONS ALTIN DÜN SERT YÜKSELDİ

Öte yandan geçtiğimiz gün Rusya Devlet Başkanı Putin, doğal gaz ticaretinde ödemelerin ruble cinsinden yapılmasına yönelik kararnameyi imzaladı. Putin, “Ruble ile ödeme yapılmazsa sözleşmeler durdurulacak” dedi. Bu gelişme doğal gazda dışa bağımlı olan Avrupa Birliği ülkeleri için büyük bir sorun teşkil ediyor. 

Putin’in doğal gaz ticaretinde ödemelerin ruble ile yapılmasına yönelik kararnameyi imzalamasının ardından altın piyasasında tansiyon yükseldi. Geçtiğimiz güne 1932 dolardan başlayan ons altın kritik gelişme sonrası 1949 dolara kadar çıktı ve 1937 dolardan kapandı. 

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Bugüne 1937 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda gerileme kaydederek 1924 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1922 dolar, en yüksek ise 1939 dolar seviyeleri görüldü. 

Analistler spot altın fiyatının 1924 dolar/ons desteğini aşağı yönlü kırması halinde 1898 dolar/ons seviyesine doğru bir geri çekilmenin başlayabileceğini vurguluyor.

GRAM ALTIN NE KADAR OLDU? 

Yurt içinde ise gram altın fiyatı geçtiğimiz gün ons altındaki yükselişin etkisiyle birlikte hareketli bir seyir izledi. Güne 910 liradan başlayan gram altın 920 liraya kadar yükseldikten sonra 913 liradan kapandı. 

Bugüne 914 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda geri çekilerek 909 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 908 lira, en yüksek ise 915 lira seviyeleri görüldü.