Geri Dön
Uzmanpara ABD istihdamı sonrası altın fiyatlarında son durum

ABD istihdamı sonrası altın fiyatlarında son durum

Altın yatırımcılarının gözü kulağı ABD ekonomisine ilişkin verilerde olmaya devam ediyor. Bugün ABD’de istihdam rakamları açıklandı. Peki kritik gelişme sonrası altın piyasasında son durum ne? İşte detaylar...

ABD istihdamı sonrası altın fiyatlarında son durum

Para ve emtia piyasalarında gözler ABD verilerinde. ABD Merkez Bankası (Fed) ‘Bej Kitap’ raporunu geçtiğimiz gün yayınladı. Raporda 12 Fed bölgesinin tümünde ekonomik büyümenin devam ettiği kaydedilirken, 4 bölgede ise büyümenin önceki döneme göre yavaşladığı belirtildi. 

Haberin Devamı

ABD EKONOMİSİNİ RESESYON ENDİŞESİ SARDI 

Raporda 8 bölgede geleceğe dair büyüme beklentilerinin azaldığı, 3 bölgede ise özellikle resesyonla ilgili endişelerin dile getirildiği aktarıldı

Geçtiğimiz hafta ABD ekonomisinin 1. çeyrek büyüme rakamları açıklanmıştı. Buna göre ekonomi 1. çeyrekte yüzde 1.5 oranında daralmıştı. Piyasaların beklentisi ise yüzde 1.3 oranında daralma olacağı yönündeydi. 

Öte yandan Euro Bölgesi’nde enflasyon mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8.1 oranında artarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Küresel çapta yükselen enflasyon ve resesyon endişeleri son günlerde altına talebi artırıyor.

SALI GÜNÜ SERT DÜŞEN ONS ALTINDA TOPARLANMA 

Haftaya 1853 dolardan başlayan ons altın salı günü 1835 dolara kadar düştükten sonra toparlanma kaydetti. Geçtiğimiz gün 1837 dolardan açılan ons altın 1849 dolara kadar yükseldikten sonra 1846 dolardan kapandı. 

YATIRIMCILARIN GÖZÜ KULAĞI ABD İSTİHDAM RAKAMLARINDA

Haberin Devamı

Altın yatırımcıları ABD istihdam verilerine odaklandı. Bugün saat 15.15’te ADP özel sektör istihdamı açıklandı. Buna göre ADP özel sektör istihdamı mayıs ayında 128 bin arttı. Piyasa beklentisi ise istihdamın 300 bin artacağı yönündeydi. ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 200 bin olarak gerçekleşti. Yarın ise mayıs ayı tarım dışı istihdam verileri bekleniyor. 

ABD’de iş gücü piyasasındaki gidişat Fed’in para politikası üzerinde önemli rol oynuyor. Fed Başkanı Jerome Powell her söyleminde iş gücü piyasasının güçlü olduğunu dile getirirken burada gerçekleşen bir bozulma Fed’i politika sıkılaştırmaya zorlayabilir.  

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Bugüne 1846 dolardan başlayan ons altın ABD'de özel sektör istihdamının beklentilerin altında kalmasının ardından yükselerek 1867 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1844 dolar, en yüksek 1869 dolar seviyeleri görüldü. 

GRAM ALTIN YÜKSELİŞTE 

Yurt içinde gram altın fiyatı son iki işlem gününde primli seyrediyor. Haftaya 970 liradan başlayan gram altın 981 liraya kadar çıkarak sert yükseliş kaydetmişti. Salı günü gram altın 967 liraya düşmüştü. 

Geçtiğimiz güne 969 liradan başlayan gram altın 977 lirayı gördükten sonra 973 liradan kapandı. 

Bugün 973 liradan açılan gram altın yükseliş kaydederek 988 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 972 lira, en yüksek ise 990 lira seviyeleri görüldü.