Geri Dön
Uzmanpara Altında dikkat çeken hareket

Altında dikkat çeken hareket

Küresel piyasalarda spot altın fiyatındaki değişim dikkat çekiyor. Ons altın geçtiğimiz gün 1857 dolar seviyesine kadar gerileyerek 6.5 ayın en düşük seviyesini test etti. Peki gram altında son durum ne? İşte detaylar...

Altında dikkat çeken hareket

Para ve emtia piyasaları geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı sonrası yön buldu. Fed’in bu yıl ilave bir faiz artışına daha gidebileceğini açıklaması dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizinin yükselmesine yol açtı. 

Haberin Devamı

PETROLDEKİ GELİŞME YAKINDAN İZLENİYOR 

Bu hafta ise ABD petrol fiyatı 95 dolar seviyesini aştı. Petrol fiyatlarının yükselmesi enflasyonun daha uzun süre yüksek kalacağı beklentilerini kuvvetlendirdi. 

ABD’DE BÜYÜME SÜRPRİZ YAPMADI 

Öte yandan geçtiğimiz gün saat 15.30’da ABD ekonomisine yönelik ikinci çeyrek büyüme rakamı açıklandı. Buna göre ekonomi yüzde 2.1 oranında büyüme gösterdi. Piyasalarda beklenti de ekonominin yüzde 2.1 oranında büyümesi yönündeydi. 

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 2 oranında büyüme göstermişti. 

ONS ALTIN 6.5 AYIN DİBİNİ GÖRDÜ 

Küresel piyasalarda doların güçlenmesi ve ABD 10 yıllık tahvil faizinin yükselmesinin etkisiyle birlikte bu hafta ons altında baskı arttı. Dün 1875 dolardan açılan ons altın 1857 dolara kadar gerileyerek 6.5 ayın dibini gördü. Ons altın günü 1864 dolardan kapattı. 

Haberin Devamı

GRAM ALTIN DÜN YÜKSELDİ 

Geçtiğimiz güne 1622 liradan başlayan gram altın 1657 liraya kadar yükseldikten sonra 1637 liradan kapandı. 

BUGÜN PİYASADA SON DURUM NE? 

Haftanın son işlem gününe 1864 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda gerileyerek 1863 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1861 dolar, en yüksek ise 1874 dolar seviyeleri görüldü. 

Bugüne 1641 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda yatay seyrederek 1642 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 1637 lira, en yüksek ise 1658 lira seviyeleri test edildi.