Geri Dön
Uzmanpara Bitcoin, 19 ayın zirvesinden döndü

Bitcoin, 19 ayın zirvesinden döndü

Kripto para piyasasının en yüksek hacimlisi Bitcoin, dün sert yükseliş göstererek 42 bin 420 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Bitcoin bugün ise 19 ayın zirvesinden döndü.

Bitcoin, 19 ayın zirvesinden döndü

Geçtiğimiz gün 42 bin dolar seviyesinin üzerine çıkan ve 19 ayın en yüksek seviyesi olan 42 bin 420 doları gören Bitcoin, bu seviyeden bir miktar geriledi.

Haberin Devamı

Bitcoin şu sıralarda 41 bin 700 dolar seviyesi civarında hareketini sürdürüyor.

Fundstrat Global Advisors LLC'nin Dijital Varlık Stratejisi Başkanı Sean Farrell yayınladığı araştırma notunda, "Kripto para ile hisse senedi piyasaları arasındaki ayrışma, kripto paraların diğer geleneksel makro varlıklarla mevcut düşük korelasyonunun altını çiziyor" dedi.

Kripto paraya özgü faktörlerin en büyük dijital varlıkta %152'lik bir tırmanışı teşvik etmesiyle Bitcoin'in hisse senetleri ve altın gibi varlıklarla olan korelasyonu 2023'te azaldı. Kazançların temel nedenlerinden biri ABD'nin ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına izin vereceği ve potansiyel olarak token talebini genişleteceği beklentisi.

Bitcoin ve MSCI Inc'in dünya hisseleri endeksi için 90 günlük korelasyon katsayısı yılın başında 0,60 iken 0,18'e düştü. Token ve spot altın için yapılan benzer bir çalışma, rakamın 0,36'dan yaklaşık sıfıra düştüğünü gösteriyor. Değerin 1 olması varlıkların aynı yönde hareket ettiğini gösterirken, eksi 1 olması ters yönde hareket ettiklerini gösterir.