Geri Dön
Finansal Okur Yazarlık‘Boğa ve ayı piyasası’ denilince tam olarak ne anlamalıyız?

‘Boğa ve ayı piyasası’ denilince tam olarak ne anlamalıyız?

Boğa ve ayı piyasaları yatırımcıların birçok kez borsada işlem yaparken çevrelerinden duyduğu sözleri oluşturuyor. Peki sermaye dünyasında boğa ve ayı piyasası tam olarak neyi tarif ediyor? Bu içerikte boğa ve ayı piyasasına dair özet şeklinde bilgileri bulabilirsiniz.

‘Boğa ve ayı piyasası’ denilince tam olarak ne anlamalıyız?

Boğa ve ayı piyasalarından özetle bahsedecek olursak; iki terimin de borsanın düşük ve yükseliş gösterdiği dönemleri tarif etmede kullanıldığından söz etmemiz gerekecek. Piyasadaki ürünlerin alçalış ve yükseliş trend’lerine uygun olarak tanımlanan bu piyasa hareketleri isimlerini doğrudan hayvanların saldırma pozisyonundan alıyor. İsmini boğaların saldırı sırasında boynuzlarını aşağıdan yukarıya hareket ettirmesinden alan Boğa Piyasası; borsa trend’inin yükseliş hareketine geçtiği bi dönemi ifade ediyor. İsmini ayıların saldırı esnasında yaptığı aşağı pence hareketinden alan Ayı Piyasası ise; piyasanın negatif bir gösterge verdiği ve aşağıya doğru seyrettiği bir dönemi ifade ediyor.

Her iki dönemi de %20’lik hareket belirliyor

Her iki döneme ait piyasalarda da aşağı-yukarı doğru %20’lik bir hareket gözlemlenir. Borsa içerisindeki ürünlerde yaşanan değer ve kayıplar bazen döngüsel de olabilir. Arz-talep dengesinin yanı sıra borsanın Boğa ve Ayı Piyasası trend’ine girme dengesini bazen yatırımcının psikolojisi de belirleyebilmektedir.

Yatırımcı bu dönemlerde neler yapar?

Geleneksel yatırımcılar, borsanın yükseliş gösterdiği Boğa Piyasası döneminde genel olarak şirketlerin hisse senetlerini satın alma alışkanlığı gösterirler. Borsanın alçalış trend’ine girdiği Ayı Piyasası döneminde ise yatırımcıların çoğunluğu gelecek dönem kâr dengelerini korumak için ellerindeki ürünleri satma davranışını gösterirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler