Geri Dön
UzmanparaDolar bugün kaç lira?

Dolar bugün kaç lira?

Dolar/TL haftanın ikinci işlem gününe 28.59’un üzerinde başladı.

Dolar bugün kaç lira?

Para ve emtia piyasaları Orta Doğu’da İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaş ve ABD’den gelen ekonomik gelişmelerle şekillenmeye devam ediyor. 7 Ekim’de savaşın başlamasıyla birlikte jeopolitik risk etkisiyle güvenli varlıklara olan talep artmıştı. 

Haberin Devamı

Altın ve petrol gibi emtialar ilk etapta yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi de küresel çapta dolara talebin artmasıyla birlikte yükseliş göstermişti. Ancak son haftalarda piyasalarda fiyatlamalar değişti. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizindeki düşüş dikkat çekti. 

ABD'DE ENFLASYON BEKLENTİLERİN ALTINDA

Öte yandan bugün saat 16.30’da ABD’de ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre yıllık bazda tüketici fiyatları ekim ayında yüzde 3.7’den yüzde 3.2’ye geriledi.  

Piyasalarda beklenti ekim ayında yıllık enflasyonun yüzde 3.3 seviyesine inmesi yönündeydi.  

Aylık bazda ise tüketici fiyatları artış göstermedi. Ekonomistler aylık bazda tüketici fiyatlarının yüzde 0.1 oranında artmasını bekliyordu.  

Haberin Devamı

Çekirdek tüketici fiyatları ise aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda yüzde 4.0 oranında geldi. Piyasalarda beklenti aylık bazda yüzde 0.3, yıllık bazda yüzde 4.1 oranında gerçekleşmesi yönündeydi. 

GÜNCEL DÖVİZ KURLARI İÇİN TIKLAYIN

Kritik veri sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizi ve dolar endeksinde düşüş hızlandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4.469'a gerilerken, dolar endeksi 105 seviyesinin altına sarktı.

DOLAR/TL HAFİF YÜKSELİYOR 

Dolar/TL haftanın ikinci işlem gününe 28.59’un üzerinde başladı. Kur şu dakikalarda hafif yükselerek 28.63 liradan işlem görüyor. Dolar/TL’de gün içerisinde en düşük 28.51, en yüksek ise 28.70 seviyeleri görüldü. Euro ise aynı dakikalarda 31.00 lira ile primli seyrediyor.