Geri Dön
UzmanparaFaiz kararı sonrası dolarda son durum

Faiz kararı sonrası dolarda son durum

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. TCMB bir hafta vadeli repo faiz oranını 200 baz puan artırdı. Faiz kararı sonrası dolar 7.55 TL seviyesine geriledi.

Faiz kararı sonrası dolarda son durum

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puanlık artışla yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltti.

Merakla beklenen kararın açıklanmasının ardından dolar fiyatları 7,55 seviyelerine geriledi.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için 2021 sonu tahmin hedefi göz önünde bulundurularak güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verdi.

InvestAZ Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, faiz kararı sonrası sert gerileyen dolarla ilgili şunları söyledi:

"Yakın zamanda Bloomberg’de (yabancı basında) çıkan haberde fon yöneticileri borsada 2021 yılının Türk bankacılık sektörünün yılı olacağını ifade etmişti. Banka hisseleri kasım ayında başladığı rallisine devam ederken bugünkü faiz kararı banka hisselerinde tekrar yukarı yönlü sert hareketlere sebep oldu. Kasım ayından beri XBANK bankalar endeksi %50 değer kazanmış durumda.

Normalleşmeye giden merkez bankacılığı, para politikası ve ekonomi yönetiminin Kasım ayının başında başlattığı ve 19 Kasım Para Piyasası Kurulu toplantısıyla perçinlediği piyasa dostu adımlarına bugünkü toplantıyla bir yenisi daha eklenmiş oldu. Haftalık repo faizi 200 baz puan daha arttı ve sıkı para politikası ile geçecek bir 2021 yılının ilk yarısı ufukta belirmiş oldu. Mevcut sıkılaştırma ve muhtemel ek adımlar beraberinde Türk lirasının dolar karşısında değer kazanmaya devam edeceği bir dönemin kapısını aralıyor.

Merkez Bankası fonlamayı yarından itibaren tek kanal üzerinden ve %17 maliyet ile yapacak. Mevduat faizleri halihazırda %17-18 bandına ulaşmıştı. Bankalar arasındaki rekabet bu oranları daha da yukarılara çekecektir. Sıkılaştırmada bir üst seviyeye çıkan TCMB bu adımıyla hem enflasyon hem de yüksek kur ile mücadele iyice sertleşmiş durumda. Dolar/TL paritesinde kısa/orta vadede 7.00-7,20 yolculuğunun başında olabiliriz. Yüksek faizlerin devam ettiği bu ortamda ekimde 8,50’ye kadar yükselen dolar kurunda 19 Kasım’daki 475 baz puanın üzerine bugünkü 200 baz puanlık artış, uluslararası yatırım kuruluşlarının 7.00 hedeflerinin ana senaryosunda en önemli varsayımdı, varsayımlarının ikinci bacağı da bugün gerçekleşmiş oldu."

GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN