Geri Dön
UzmanparaGram altında tüm zamanların rekoru

Gram altında tüm zamanların rekoru

Bu hafta altın fiyatlarında görülen yükseliş dikkat çekiyor. Özellikle piyasada salı gününden sonra yükseliş hız kazandı. Gram altın bugün itibarıyla yeni rekor kırdı. Peki fiyatlardaki yükselişin asıl nedeni ne? İşte detaylar...

Gram altında tüm zamanların rekoru

Salı günü 1800 lira seviyesinin üzerine çıkan gram altında yükseliş hız kesmiyor. Dün gram altın 1832 lira seviyesine kadar yükseliş göstermişti. Bugün itibarıyla gram altın yeni rekor seviyeyi gördü. 

Haberin Devamı

Geçtiğimiz haftalarda Orta Doğu’daki savaşın daha fazla yayılmayacağına ilişkin beklentilerin etkisiyle birlikte altın fiyatları düşüşe geçmişti, bu hafta ise yön yukarı döndü. Özellikle ABD’de açıklanan ekonomik veriler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasına ilişkin öngörüler piyasalarda iyimser fiyatlamalara neden oldu. 

ABD’DE ENFLASYON HIZ KESTİ 

Salı günü ABD’de ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık bazda enflasyon beklentilerin altında yüzde 3.2 seviyesine geriledi. Çekirdek enflasyonda ise aylık ve yıllık bazda düşüş dikkat çekti. 

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ABD’de enflasyonun yavaşlama göstermesi Fed’in faiz oranlarını daha fazla süre sabit tutacağı beklentilerini kuvvetlendirdi. Pek çok kurum Fed’in aralık ayında faizi sabit tutmasını bekliyor. 

Haberin Devamı

DÜN 2 KRİTİK VERİ AÇIKLANDI 

Öte yandan ABD’de dün sanayi üretimi ve işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. ABD’de sanayi üretimi düşüş gösterirken, işsizlik maaşına başvuranların sayısı 2 yılın en yüksek seviyesine çıktı.  

ONS ALTIN DÜN HAREKETLENDİ 

ABD’de açıklanan veriler sonrasında akşamüzerine doğru piyasa hareketlendi. Ons altın 1988 dolar seviyelerine kadar yükseliş gösterdi. Ons altın günü 1981 dolardan kapattı. 

GRAM ALTIN DA YÜKSELDİ 

Ons altındaki yükseliş gram altın fiyatının yukarı yönlü seyretmesine neden oldu. Dün gram altın fiyatı 1832 lira seviyesine kadar yükseldikten sonra 1821 liradan kapandı. 

GRAM ALTINDA YENİ REKOR 

Bugün ise gram altın fiyatı tüm zamanların rekorunu kırdı. Güne 1825 liradan başlayan gram altın 1846 lira seviyesine kadar yükselerek rekor kırdı. Gram altın şu dakikalarda 1830 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 1817 lira seviyesi görüldü. 

ONS ALTINDA SON DURUM NE? 

Haftanın son işlem gününe 1981 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda yükselerek 1984 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1978 dolar, en yüksek ise 1993 dolar seviyeleri test edildi.