Zimbabve nerede? Zimbabve'de neden darbe yapıldı?

15 Kasım 2017 günü darbe gerçekleştilen Zimbabve nerededir? Zimbabve nasıl bir ülkedir? İşte Zimbabve ile ilgili merak ettiğiniz her şey...
Zimbabve nerede? Zimbabve'de neden darbe yapıldı?

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zimbabve, Zambevi ve Limpopo Nehirleri arasında kurulmuş, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Zimbabve'nin başkenti Harare kentidir. Zimbabve'nin 16 adet resmi dili bulunur. İngilizce, Shonaca ve Ndebelece en yaygın kullanılan dillerdir. 

Zimbabve'nin sınır komşuları Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Zambiya ve Mozambik ülkeleridir. Zimbabve'nin Namibya ile sınırı olmamasına rağmen her iki ülkenin de Zambezi Nehri ile 200 metrelik ortak bir sınırı bulunur.

Zimbabve'nin nüfusu 16 milyon civarındadır. 

11'inci yüzyıldan bu yana Zimbabve çok sayıda ülkenin ve krallığın egemenliğinde yönetilmiştir. Zimbabve'nin sınırları, 1890'lı yıllarda İngiliz ve Güney Afrikalı bir şirket olan Cecil Rhoes tarafından çizilmiştir. 

1925 yılında Zimbabve, kendi kendini yöneten bir İngiliz sömürgesi olan Güney Rodezya adını almıştır. 

1965 yılında beyazların oluşturduğu azınlık hükümeti Rodezya adı altında tek taraflı bağımsızlık ilan etmiştir. Bağımsızlık ilanının ardından 15 yıl beyazlar ve siyahlar arasında gerilla savaşları yaşanmıştır. 

Savaşın ardından Nisan 1980'de Zimbabve adıyla bağımsızlık ilan edilmiş ve Güney Rodezya'nın varlığı sone ermiştir.

Zimbabve bağımsızlığın ardından İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olmuş ve 2003 yılında topluluktan çıkma kararı almıştır. 

Zimbabve günümüzde Birleşmiş Milletler, Güney Afrika Kalkınma Topluluğu SADC, Afrika Birliği ve Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı COMESA üyesidir.

Robert Magube 1980 yılında Zimbabve'nin başbakanı olarak seçildi ve beyaz azınlığın hakimiyetine son verdi. 1987 yılından bu yana Zimbabve başbakanlığı görevini üstlenen Robert Magube 15 Kasım 2017 tarihinde Zimbabve'de yapılan darbe sonucu gözaltına alınmıştır. 

Otoriter bir rejim ile Zimbabve'yi yöneten Robert Magube, insan haklarını sürekli olarak ihlal etmekle suçlanıyor. 

Robert Magube Afrikalı bir diktatör olarak adlandırılıyor.

Zimbabve'de neden darbe yapıldı?

Zimbabve kurulduğu günden bu yana ülkeyi yöneten Robert Magure'nin, ülkenin özgür ordusunun yönetmiş ve geleceğin başkan yardımcısı olmasına kesin gözüyle bakılan Emmerson Mnangagwa'yı görevden almasıyla başladı.

Magure'nin bu Emmerson Mnangagwa'yı görevden alması eşini lider konumuna getireceği endişelerini artırdı.

Bu endişelerle beraber ordu, Zimbabve'nin devlet kanalına el koydu ve tankları başkent Harare'ye gönderdi.

Ordunun yaptığı açıklamada bu kalkışmanın bir darbe olmadığı söylendi.

Ordu, Mugabe ve etrafındaki kişilerin sosyal ve ekonomik sorunlar yaratarak suçlara sebep olduğunu ve adaleti tesis etmek için bir operasyon başlattıklarını duyurdu.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak