11 yaşındaki Waris Karim gerçekten ressam mı?

Resim yapmak muazzam bir yetenek. Herkes çizebilir ancak sadece bazıları resim yapabilir. Teknik bilmeniz avantaj elbette. Ama hiçbir teknik bilgisi olmadan, sadece doğal yetenekleriyle sanatseverleri mest eden ressamlarla dolu sanat tarihi... Bir de minik ressamlar var. 11 yaşında olanlar mesela...

11 yaşındaki Waris Karim gerçekten ressam mı?

"Yok artık" diyorlar

Nijerya'da yaşayan Waris Karim, şaka değil gerçek, 6 yaşından beri resim yapıyor. Kara kalemle öyle portreler çiziyor ki, görenlerin ağzı açık kalıyor. Geçtiğimiz günlerde pek çok habere konu olan Karim'in çizdiklerini görenler inanamıyor. "Bunları 11 yaşındaki çocuk mu çizdi ya?" diyorlar, "Yok artık" diyorlar, inanmıyorlar. Haberlere konu olan Karim, ressamlık konusunda iddialı.

'Hiperrealizm'miş

Nijerya'da yaşayan Karim, tarzını bile açıklıyor. 'Hiperrealizm' diyor. Yaşından, boyundan büyük portreler çizen Waris Karim'in hayali ise tahmin edebileceğiniz gibi, ressam olmak ve resimlerini uluslararası müzelerde, sergi salonlarında halka açmak. Gerek kendi ülkesi Nijerya'da, gerekse dünya çapında bir anda gündeme oturan Karim, gerçekten bu portreleri çizen kişi mi sizce?

 

 

İnanması zor

Yoksa tüm bunlar "Yok artık" kategorisinden hayatımıza dahil olmuş haberlerin bir parçası mı? İnsanın inanası gelmiyor elbette. Peki neden? Yalan söyleyen, duygularımızla oynayan dilenciler yüzünden sokakta gördüğümüz ve bizden para isteyen herkesi otomatik olarak 'sahtekâr' olarak etiketliyoruz. İnanmıyoruz. İnanmadığımız gibi çevremizdeki herkese de tembihliyoruz "Kanmayın yahu" diye.

Güven duygumuz azalıyor

Vakti zamanında haberlerde pek çok dilencinin yaptığı sahtekârlığı okuduk, TV'deki ana haber bültenlerinde izledik. Haksız değiliz. Duygularımız, iyi niyetimiz fena halde suistimal edildi. Peki ya gerçekten çaresiz bir dilenciye de burun kıvırdıysak? "O da herkes gibidir, aman" deyip kafamızı çevirdiysek? 11 yaşındaki ressama da inanmıyoruz, gerçekten paraya ihtiyacı olan dilenciye de. İnsanlar özünde iyi olabilir ama toplum içinde güven duygumuz dünya genelinde her geçen gün daha da azalıyor. Zaten bu yüzden yalnızız. Bu yüzden işimiz gücümüz çağdaş dünyaya tekil bir halde ayak uydurmak...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

Bu makaleye ifade bırak