2026'daki futbol şampiyonasına neden 48 ülke katılıyor?

Futbol turnuvaları, Avrupa şampiyonaları, dünya kupaları... Evet, hepsi birbirinden heyecanlı ve keyifli. Yaşasın futbol, yaşasın sportmence, fair-play çerçevesinde oynanan spor karşılaşmaları. Buraya kadar her şey güzel. Peki bu büyük turnuvaları asıl heyecanlı kılan şey ne? Bir turnuvada en çok kaç takım olmalı?

2026'daki futbol şampiyonasına neden 48 ülke katılıyor?

2026 ABD, Kanada ve Meksika'da

Yeni gelişme: 2026 Dünya Kupası'nın oynanacağı yer belli oldu. Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen oylama sonucunda ABD, Kanada ve Meksika ortaklığı, Fas'ı geride bıraktı. ABD, Kanada ve Meksika 134 oy alırken Fas 65 oyda kaldı. 1 oy ise tarafsız olarak verildi. Sonuçta ne oldu? 2026 Dünya Kupası ABD, Kanada ve Meksika'da düzenlenmesine karar verildi.

32 yerine 48 takım olacak

Buraya kadar gayet rutin bir oylama, gayet rutin bir sonuç. Ancak önemli bir fark var. 2026 Dünya Kupası'nda ilk kez 32 yerine 48 takım katılacak. İşte bu çok büyük bir yenilik. 2026'ya kadar A'dan H'ye kadar 8 grup oluyordu. Ve bu 8 grupta 4 takım yer alıyordu. Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanmak için o 32 ülke arasında yer almak isteyen Avrupa'dan Asya'ya, Amerika'dan Afrika'ya pek çok kıtadaki ülkeler mücadele veriyordu.

Türkiye'nin şansı arttı mı?

Evet, bu mücadele yine devam edecek. Yine ülkeler Dünya Kupası'na katılmak için kıyasıya rekabet edecek. Ancak bu kez ekstradan 16 takım daha olacak. Yani bu, H'den sonra 4'er takımlı 4 grup demek. Ama elbette kıtalara kota var. Avrupa'dan ya da Afrika'dan turnuvaya katılacak olan ülkelerin sayısı yine sınırlı. "Türkiye'nin şansı arttı" demek pek de mümkün değil.

Mesele zor olanı başarmak

İşin bir de heyecan kısmı var. Elbette şansın daha fazla olması sevindirici bir şey. Ama bir yandan da Dünya Kupası'na katılmak için verilen zorlu mücadelelerin anlamı da değeri de düşüyor. Zor olanı başarmak, daha az zor olanı başarmaktan daha az veriyor. Bunu psikologlar açıklıyor. Zor olanı başarmak asıl mesele, kolayı değil. 

"Oldu olacak her ülke katılsın"

Şimdiden geyikler başlamış durumda. "Oldu olacak bütün dünyayı davet edin turnuvaya" diyen de var... "Birleşmiş Milletler'e dönecek turnuva, ne gerek var?" diyen de. Ve gayet haklılar... Dünya Kupası'nı 3 ülkenin birden organize etmesine hiç girmiyoruz bile. "Bir gün her ülke dünya kupası organizasyonluğunu üstlenecek"lere kadar gidiyor iş. Gayet heyecanı düşürüyor aslında...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

Bu makaleye ifade bırak