Astronomi ve astroloji arasındaki farklar nelerdir?

Astronomi ve astroloji sıklıkla karıştırılıyor peki biz astronomi ve astroloji arasındaki farkları ne kadar iyi biliyoruz? Astronomi nedir? Astroloji nedir? Astronomi ve astroloji arasındaki farklar nelerdir? İşte astronomi ve astroloji hakkında bilmeniz gereken o farklar...
Astronomi ve astroloji arasındaki farklar nelerdir?

Astronomi ve astroloji sıklıkla karıştırılıyor. Astronomi ve astroloji arasındaki farklara değinmeden önce tanımlardan başlamak gerekiyor.

Astronomi ve astroloji nedir?

Astronomi, gökyüzünü ve evrensel olayları inceleyen konular hakkında belgeler sunarak evrensel olayları ve gökbilimlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Astroloji ise astronomiden daha farklı bir tanıma sahiptir. Astroloji, yıldızları ve gök olaylarını insanlar üzerinde etkisine dikkat çeker. Astroloji ile astronomi arasındaki en önemli fark, astronominin bir bilim dalı olması, astrolojinin ise bir bilim dalı olmamasıdır.

Astronomi ve astroloji neden karıştırılıyor?

Astronomi ve astroloji isim benzerliğinden ötürü sıklıkla karıştırılıyor. Birbirlerine yakın gibi dursa da aslında astronomi ve astroloji ufak bağlardan bir bağ taşımıyor. Her ikisi de gökyüzüyü inceliyor ancak amaçları oldukça farklıdır. Astronomi daha çok yeni buluşlar ve araştırmaları kapsamaktadır. Bu bağlamda, gezegenler, güneş ve diğer galaksiler incelenir. Temel amaç, gelişimler kat etmek ve insanları bilgilendirmektir.

Astrolojinin astronomiden farkı ne?

Astrolojide ise bu amaçlar söz konusu değildir. Astronomideki gibi yine gökyüzü incelenir. Ancak bu incelemelerdeki temel amaç yer değişimlerin insanlar üzerindeki etkilerini incelemektir. Astroloji denilince akla kahve falı da gelir ancak kahve falı ile astroloji arasında bir ilgi bulunmamaktadır. Astronomi, insanlık yararına yeni keşifler için gökyüzünün incelenmesi, astrolojide ise insanların ruh haline odaklanılması söz konusudur.

Bu makaleye ifade bırak